Nyílt forráskódú lesz a Harmony OS
A Huawei az éves fejlesztői konferenciáján jelentős –közeljövőben esedékes – frissítéseket jelentett be az EMUI 11, a HarmonyOS 2.0 és a Huawei HiLink szolgáltatások esetében. Az EMUI 11–et számos biztonsági újítással, használat során folyamatosan tanuló intelligens szoftverrel, valamint megújult szolgáltatásokkal frissítették, fejlesztésénél az ergonómia volt a legfontosabb szempont. A vállalat bejelentette, hogy a HarmonyOS nyílt forráskódú lesz, a fejlesztők érdemi hozzáférést kapnak a Huawei saját – jővő évtől már okostelefonokon is elérhető – operációs rendszeréhez.
A Huawei a 2020-as fejlesztői konferenciáján (Huawei Developer Conference) bemutatta a vállalat operációs rendszerének legújabb verzióját, az EMUI 11-et. Az új felület a felhasználói élmény maximalizálása érdekében kialakított dizájn mellett számos biztonsági és adatvédelmi, valamint fejlett eszközök közötti kommunikációt elősegítő funkciókat kapott.
Tudósok fejlesztették az ergonómiát
A művészet és technológia tökéletes összhangja – ez az EMUI 11 felhasználói felülete. Az új, Always-On-Display (AOD) lehetővé teszi, hogy a felhasználók teljes mértékben személyre szabják képernyőjüket. Piet Mondrian festő képei ihlette új AOD színvilágának fő elemei a vörös, a sárga és a kék, de a felhasználók szabadon választhatnak a szivárvány minden színéből. A személyre szabhatóságnak nincsenek határai: akár aznapi ruhánkhoz is alakíthatjuk kijelzőnk színeit. Ehhez elegendő lefényképezni a ruhát, az intelligens algoritmusok pedig elvégzik helyettünk a kalibrálást.
Az EMUI 11 ergonómiai tervezéséhez a Huawei Human-Factors Engineering Kutatólaboratóriuma is hozzájárult. A kutatócsoport számos egyetem bevonásával, többek között a Tsinghua Egyetem, a Zhejiang Egyetem és a Kínai Tudományos Akadémia segítségével alaposan elemezte a felhasználói élményt és ennek megfelelően optimalizálta az EMUI 11-et azért, hogy használata a lehető legnagyobb kényelmet és élményt nyújthassa.
EMUI 11: az online tanórák és munkavégzés jó barátja
A MeeTime vagy a Multi-Screen Collaboration az EMUI jellegzetességeivé váltak. Ezek az innovatív technológiai megoldások lehetővé teszi az eszközök számára, hogy megosszák egymással szoftveres képességeiket, a folytonosság élményét biztosítva. Így a felhasználók egy mozdulattal válthatnak eszközeik között és folytathatják a munkát, vagy nézhetnek tovább videókat.
A fejlesztéseknek köszönhetően a Multi-Screen Collaboration most akár három aktív ablakot is támogat. Ez különösen hatékonyan használható például az online órákon való részvétel közben: az első ablakot a közvetítés megtekintésére, a másodikat jegyzetelésre, míg a harmadikat chatelésre használva.
A Multi-Screen Collaboration folyamatos kapcsolatot tesz lehetővé a számítógépek és a táblagépek között. A kapcsolat létrejötte után a táblagép külső webkameraként vagy a számítógép második képernyőjeként is működhet, míg a PC megoszthatja csatlakozóit a táblagéppel. A számítógépre mentett dokumentumok közvetlenül szerkeszthetők a táblagépen stylussal, vagy egyéb külső eszközzel.
Még a megjegyzéseket is titkosíthatjuk
Az EMUI 11 új, minden eddiginél fejlettebb adatvédelmi funkciókkal is rendelkezik, kiemelten a GDPR területén. A CC EAL5+-on elért legmagasabb szintű adatvédelmi értékelés gondoskodik arról, hogy adataink ne kerülhessenek illetéktelen kezekbe. Képek átvitele során a felhasználók könnyedén megtisztíthatják a fájlt minden érzékeny személyes adattól, például a helytől, az időtől és a használt eszköz részleteitől, mielőtt elküldenék azt. A titkosított jegyzeteket, valamint személyes megjegyzéseket is biztonságban tarthatják azáltal, hogy azokat PIN-kóddal vagy biometrikus zárral rögzítik.
Bétateszt program
A vállalat a HDC-n bejelentette az EMUI 11 béta programját. A legújabb operációs rendszer a P40, a P40 Pro, a P40 Pro+, a Mate30, a Mate30 5G, a Mate30 Pro, a Mate30 Pro 5G, a Porsche Design Mate30 RS, a MatePad Pro és a MatePad Pro 5G készülékeken fut majd.
Minden eszközre elkészül a HarmonyOS
A HarmonyOS hivatalosan is nyílt forráskódú lesz, a fejlesztők hozzáférhetnek a szoftverfejlesztői csomagokhoz (SDK) és az integrált fejlesztői eszközökhöz (IDE). Az OpenHarmony nevű projekt fokozatosan indul majd el, elsőként az év végén, Kínában. Richard Yu, Huawei Fogyasztói Üzletágának vezetője bejelentette, hogy mostantól a HarmonyOS operációs rendszer nyitottá vált a 128KB-128MB IoT (Dolgok Internete) eszközökre is, többek között okostévékre, hordozható okoseszközökre és autókra. A vállalat jövő áprilisban tovább bővíti azt a 128MB-4GB eszközökre, egy év múlva pedig a 4GB feletti eszközökre is.
A HUAWEI HiLink idén öt kulcsfontosságú területen frissül, úgy, mint a kapcsolat, az interakció, az üzemeltetés, a megoldásszolgáltatás és a hitelesítés. A Huawei célja az, hogy az IoT-eszközök milliárdjai összekapcsolódjanak, könnyebben kezelhetők és vezérelhetők legyenek, illetve zökkenőmentesen működjenek. A vállalat elkötelezett az IoT hardver-ökoszisztéma növekedése mellett. Azáltal, hogy több eszköznek biztosít hozzáférést a HiLink platformhoz, arra törekszik, hogy könnyebbé és hatékonyabbá tegye az IoT fejlődését.