Kicsi a bors - kellemes meglepetés a Galaxy Mini - Terhelés és teljesítmény

Tartalomjegyzék

Próbaképp még feltelepítettem a Quadrant nevű programot, mely az Android telefonok 3D Mark-jának tekinthető. Bevallom őszintén, tátva maradt a szám, amikor a 3D teszthez ért a telefon: folyamatos, stabil, gördülékeny teljesítményt nyújtott, egészen a végéig. Mivel ez egy alsó kategóriás készülék, ezért nem vártam, hogy akár 400 pontot is elérjen, de átlagosan 580 pontot hozott. Azt hiszem valahol itt kezdtem el igazán hinni a telefonban.

Ezen felbuzdulva gyorsan neki is álltam a szokásos leterhelésnek: LauncherPro, WidgetLocker, és 7 homescreen. A LauncherPro-t sikeresen kiállta, azonban a WidgetLocker-rnél már akadtak problémái. Nem igazán tudta rendesen összetenni a dolgokat, ennek eredményeként néha produkált érdekes dolgokat. De alapvetően jól kezelte a saját magam álltal beállított Homescreen-t.

Ezután alaposan visszavettem a dolgokból, és igyekeztem oly módon kezelni ismét a telefont, amire szánták. Ennek fényében gyorsan fel is telepítettem a Facebook alkalmazást, amely hiba nélkül működött: a fotó feltöltés, galéria készítés, kommentelés, postolás egyaránt. Napi 4-5 indítás mellett, átlagosan 15-20 perc használattal számottevően nem merítette a telefont. Kb. 5 óra az az idő korlát, ami után már jött a 15%-os figyelmeztetés.

Természetesen az alapvető funkciókat sem felejtettük el: telefonálni is lehet a telefonnal, bár számomra ismét halknak bizonyult, valamint a zajszűrés sem éppen az erőssége. Emellett nem egyszer zavaró elektromos zajok is hallatszottak a beszélgetés teljes hossza alatt, ami a 70. perc után már roppant mód tudja idegesíteni az embert. De ez sem mindig jött elő, valamint a telefon mellett szóljon, hogy napi kb. 30 hívás mellett, melyek átlagosan 5-8 percesek, illetve 2-3, minimum 30 perces hívás mellett sem merült le teljesen, és kényelmesen lehetett használni estig, mire töltő közelébe értem vele.

Ami viszont roppant zavaró hívás közben, hogy e-mail, illetve SMS érkezése esetén a várakozó hívás hangját játssza le a telefon, ami miatt sokszor feleslegesen emeltem el a fülemtől a készüléket. Viszont a rezgő jelzés kifejezetten erős.

Mivel korábban igen szép teljesítményt mutatott a Quadrant teszt során 3D-ben, így gondoltam megnézem, hogyan is kezel egy 3D játékot, nevezetesen az Angry Birds-öt. Alapvetően nem akadtak problémái vele, bár a nagyobb mennyiségű animáció és textúra kicsit megizzasztotta. Mivel a telefon nem kifejezetten erre a célra készült, és a játékélményt jelentősen nem befolyásolta, így ezt sem rónám fel kifejezetten nagy hibának.

Ami viszont meglepetést okozott, és ezúttal nem kellemeset, az az, hogy bár a telefon rendelkezik belső memóriával, amennyiben nem használunk SD kártyát, nem enged telepíteni semmilyen alkalmazást. Mivel a telefon egy 2Gb-os kártyával érkezik, így ez sem jelent gondot.. Illetve, akárhogyan próbáltam, nem tudtam rábírni, hogy USB háttértárként használhassam (annak ellenére, hogy a driverek telepítve voltak). A problémát orvosolja a Samsung Kies, mely a cég okostelefonokhoz készített szoftvere, de bosszantó, hogy a teljes használathoz külön programokat kell telepíteni.

Következő ledöbbenésem akkor történt, amikor a diagnosztikai program állítása szerint 45°C-os volt a telefon. Akárhogy forgattam, tartottam, nem éreztem, így gyorsan lepattintottam a hátlapot, és meglepődve tapasztaltam, hogy valóban roppant mód felmelegedett. Ezt később többször megismételtem, különböző szituációkban: töltés, telefonálás, valamint böngészés során is ugyanúgy jelentkezett a probléma. Azonban a kialakítás miatt a felhasználó ebből szintén nem érez gyakorlatilag semmit.

Ami még nagy meglepetést okozott, az a védőüveg hiánya. Ugyan kifejezetten erős, extrém nyomás szükséges a folyadékkristályok “szétnyomásához”, egy-egy óvatlan pillanatban bizony komoly sérülést is szenvedhet a kijelző. Még egyszer hangsúlyoznám, ez csak extrém, direkt nyomás alatt jött elő. Erős, direkt napfényben ugyan kevésbé, de még mindig viszonylag könnyen látható a kijelző.

Talán ennyivel be is lehetne fejezni a negatívumokat, mivel a GPS is pozitív élményeket okozott: pár másodperc alatt képes nagyon pontosan meghatározni a helyzetünket, valamint a Maps is gond nélkül működik a telefonon, így a navigáció sem jelent gondot.

A YouTube, valamint a videó lejátszás is gondtalanul működik, bár a hangszórót nem épp klasszikus zene hallgatására tervezték, így a tipikus mobil élményt nyújtja.

A telefon egy darab, három megapixeles hátoldali kamerával rendelkezik, vaku ezúttal nem kapott helyet.

Ahogy az elvárható tőle, napsütéses időben átlagos, elfogadható minőségű képeket készít, bár ha szemből éri erős fény, az érintett részek teljesen fehérek lesznek. Sötétebb helyeken a kevésbé világos részeknél megfigyelhető a mobiltelefonoknál megszokott lila-zöld pixelesedés, a színeket azonban minden esetben hitelesen adta vissza.

Az utcán, random helyen random tárgyakról készített képek (Hangover mappa) esetén ugyan némi fakóság és szín hiány jelentkezik, ennek ellenére felismerhető marad a fényképezett objektum.

Borult, felhős időben sötétebbek lesznek a képek, talán itt hibázik a legnagyobbat a kamera, a már említett fehéredés mellett.

Ami viszont pozitívum, hogy a videókat mp4 formátumban rögzíti, sajnos azonban igen alacsony felbontás és hangminőség mellett, mint az a lenti videón is látható.

A beépített feladatkezelővel gyorsan és egyszerűen kezelhetjük a háttérben futó programokat, főleg, hogy a home gomb hosszan történő megnyomásával felbukkanó menüből közvetlenül elérhetjük. 

Összességében elmondható, hogy a Samsung Galaxy Mini ár/érték arányban kiváló - 20.000 Forintért Androidot alig ha talál az ember, ráadásul szinte meg sem érezni az alacsonyabb teljesítményt. 

Ugyan rendelkezik kisebb-nagyobb hibákkal, hiányosságokkal, az összhatásban ezt lehet igazán észrevenni - a Samsung végre rátalált a helyes útvonalra a low-end készülékeket illetően is. Gördülékenyen lehet használni az alkalmazásokat, a memória kezelés is jó, szinte alig fagynak ki progamok - azonban ha ez történik, a telefon szinte azonnal megoldja a problémát, mindenféle beavatkozás nélkül.

Aki a Galaxy Mini mellett dönt, kénytelen lesz kompromissszumokat kötni, azonban a gatyája nem megy rá az okostelefonra, továbbá rootolás után szabadon telepíthető rá Gingerbread is, így még tovább javítható a teljesítmény. Kategóriájában mindenképp az egyik legjobb telefon a piacon.

A telefont a Samsung magyarországi képviselete bocsájtotta rendelkezésünkre.