Médiaközpont a kezedben - Távoli vezérlés Samsung Galaxy Spica-val
Bár megkésve, de az elmúlt napokban frissítettem a Spica-n az Androidot, az eddig elérhető legújabb, Eclaire névre keresztelt 2.1-es Android operációs rendszerre. Az azonnal szembeötlő gyorsulás, valamint a néhány működésbeli változás mellett kíváncsi voltam, mi mindenre képes a telefon. Leginkább a számítógép távoli vezérlése érdekelt, mert filmnézés közben nem szeretek felkelni.
Az alapvető alkalmazások, mint például médialejátszó, böngésző, file manager, Google Maps mellett feltettem egy időjárás előrejelzőt, egy ébresztőórát, valamint pár apró kis programot, amik jól jöhetnek szorult helyzetekben (például zseblámpa). Sikerült találni egy normális gyors tárcsázó programot is, melynek segítségével widget-ként helyezhetünk el kontaktokat az "asztalon", és egy kattintással tárcsázhatjuk is őket. A fő különbség az általam eddig próbáltakhoz képest, hogy itt címkével el tudtam látni a gyors gombokat, így könnyebb eltalálni, melyikkel kit hívok.
Ezután a számítógép távoli vezérlését szerettem volna megoldani. Legalább egy alapszintű, WiFi-n keresztül működő, hangerő és zenelejátszó kontrollt szerettem volna elérni. Kezdeném a foobar távoli vezérlésével, mert ezzel akadhatnak nehézségek.
Ehhez két programra van szükségünk. A foodroid oldaláról a telefonra írt klienst, valamint a lejátszóhoz szükséges plugint is letölthetjük. Egy vonalkód olvasó használatával gyakorlatilag fél másodperc alatt oda tudunk ugrani a marketben az alkalmazáshoz, melynek telepítése onnantól simán megy. Azonban, az oldalon javasolt foo_httpcontrol mellett a a foo_controlserver 1.0.1-es verziójára is szükség volt, mely innen tölthető le. A csomagolt állományban a bin könyvtáron belül található foo_controlserver.dll filet a program components mappájába kell bemásolni. Ugyan ide kell a foo_httpcontrol.dll is, a másik állományból. A zip-ben található foo_httpcontrol_data mappát az Application Data/foobar200 mappába kell másolni. Ezzel kapunk egy egyszerű webes felületet is. Ha ezzel emgvagyunk, indítsuk újra a foobart.
Ha mindent jól csináltunk, akkor a Library/Preferences menüpontra kattintva a Tools menüben megjelenik egy Control Server, illetve egy HTTP Control menüpont. Előbbinél elég a portot megadni, minden mást alapértelmezetten lehet hagyni. Utóbbi esetén a Listen on sorba érdemes a hálózaton kapott belső IP címünket megadni, valamint portnak ugyanazt, amit a Control Servernél megadtunk. A Start server-t bepipálva a mellette lévő gombon meg kell jelennie az "Open http://x.x.x.x:yyyy" feliratnak (ahol x az IP címet, y a portot jelenti). Ha erre rákattintunk, a böngészőben megjelenik a egy egyszerű vezérlőfelület.
Ezután nincs más dolgunk, mint a telefonon elindítani a foodroid-ot. Beírjuk az IP címünket, a portot, utána pedig a Test Connection-nel kapcsolódunk a gépünkön futó foobarhoz. A fő képernyőre visszatérve már el is indíthatjuk a zenét, illetve böngészhetünk a Media Library-ben. A hangerőgombok a programon belül szabályozzák a hangerőt.
Én megmondom őszintén, nem szeretem az alkalmazások hangerejét piszkálni, inkább univerzálisan, a Windows fő hangerőt tekerem fel/le. Ezzel elkerülhető, hogy míg egyes programok halksága miatt feltekerjük, úgy egy másik indításakor kirepüljünk a székből a hangerő miatt. Ekkor jött az ötlet, hogy keressek egy olyan alkalmazást, amely képes a Windows hangerejét szabályozni.
Ez a feladat lényegesen könnyebnek bizonyult, néhány perc guglizás után rá is akadtam a Unified Remote nevű programra. Mint az előző esetben, itt is szükség van egy, a PC-re telepített szerver, valamint a telefonra telepített kliens programra, melyet az oldalon elhelyezett QR kód segítségével ismét könnyen megtalálhatunk a marketben. Miután feltelepítettük a PC-re, az óra mellett megjelenik egy kis ikon. Ha jobb gombbal rákattintunk, előhozhatjuk a beállításokat, ahol a portot, illetve az engedélyezett funkciókat választhatjuk ki. Én mindent hagytam alapértelmezett beállításon.
A telefonra telepített kliens használata pofon egyszerű. Első indításra rengeteg funkció jelenik meg, bár én személy szerint csak a Media, Task Switcher, Keyboard, illetve Power menüpontokat használtam. A Beállításoknál meg kell adni a gép IP címét, amennyiben default beállításokkal fut a szerver program, úgy a portot nem kell megváltoztatni. A Visible Remotes menüpont alatt testre szabhatjuk, mi jelenjen meg, így a felesleges dolgokat pár kattintással eltüntethetjük.
A számomra legfontosabb rész, a Windows hangerejének vezérlése a Media menüpontban található. A hangerő gombok azt teszik, amit az ikon mutat, valamint a lejátszási vezérlők is teljesen együttműködtek a foobarral, bár teljes támogatás csak a Windows Media Player programhoz van. De leállítani, szüneteltetni, illetve számot léptetni a Unified Remote segítségével is tudunk, azonban playlist váltásra, illetve zene keresésére nincs lehetőségünk. Sajnos ezen program sem az SMPlayer-rel, sem a Media Player Classic-kal nem működött együtt.
Aki nem szeretne felállni és elmászni a gépig, hogy leállítsa a filmet, annak van további megoldás. A Remote Droid Server segítségével pár kattintással vezeték nélküli billentyűzetté, illetve egérré változtathatjuk a telefonunkat. A telefonos kliens indításakor egyszerűen megadjuk az IP címét a gépünkne, majd a virtuális touchscreen, illetve egér segítségével könnyedén navigálhatunk a monitoron. Ha akarunk, billentyűzetet is előhozhatunk, az ikonra kattintva. A PC-s szerver futtatásához JAVA szükséges, de indítás után semmit nem kell vele foglalkozni, csak futni hagyni.
A fent felsorolt módszerek mellett természetesen létezik számos más megoldás is távoli vezérlésre. Ott van például a LogMeIn Ignition, ám ez fizetős, vagy a VLC távoli vezérlő alkalmazása. Keresgéléseim során találkoztam ugyanilyen alkalmazással Media Player Classic programhoz is, ám annak teljes verziója szintén fizetős.
Én úgy gondolom, hogy a fent felsorolt 3 alkalmazás segítségével könnyen elérhetjük, hogy a telefonunk segítségével a lakás bármely pontjából egyszerűen elindítsuk a zenelejátszást, illetve a kanapéról sem kell felkelnünk, ha meg szeretnénk állítani a filmet. Természetesen bármilyen javaslatot, ötletet, tanácsot, illetve tapasztalatot és bevált módszert szívesen fogadunk!
A fent említett módszerek Samsung Galaxy i5700 Spica, Android 2.1 (Eclaire) operációs rendszer, WiFi, valamint Windows 7 x64 Ultimate operációs rendszer használata mellett lettek tesztelve. További programok: foobar2000 1.0.2.1 foo_controlserver és foo_httpcontrol pluginnel, Unified Remote, RemoteDroid, valamint a telefonra telepített foodroid, Unified Remote, illetve RemoteDroid alkalmazások.