8Pen - Gyors, kényelmes, de...
Tegnap írtunk egy új billentyűzetről, mely az eddig megszokottakkal ellentétben nem a hagyományos QWERTY felületet biztosítja okostelefonokra. Az 8Pen négy részre osztja a billentyűzetet, minden szekcióban 4-4 karakter kap helyet, bal, illetve jobb oldalon. Telepítés után egy kis tutorial fogad minket, ami elmagyarázza, pontosan hogyan működik a klaviatúra.
Bár elsőre furcsának és bonyolultnak tűnhet, meglepő módon kényelmes használni. A szavak írásához a középen található fekete pontra kell helyeznünk az ujjunkat, majd innen kiindulva először a betű negyedébe húzni, majd az elhelyezkedésétől függően addig húzzuk az ujjunkat a negyedeken át, ahányadik a betű az adott sorban. Amennyiben speciális karaktert szeretnénk írni (például ékezetes betűt), a középre visszatérés előtt kb. két másodpercig álljunk a negyedben, ahol épp vagyunk. Ennek hatására megjelennek a speciális lehetőségek, amiket a már említett módon tudunk beírni.
Például, ha a felső negyed jobb oldalán található második betűt szeretnénk beírni, először felfelé húzzuk az ujjunkat, majd két negyedet kell haladnunk jobbra, végül visszatérni középre. Ezt addig ismételjük, amíg be nem írtuk a szót.
Amíg nem fejeztük be a szó "írását", nem szabad felengedni az ujjunkat - ugyanis az a space megfelelője. A Shift/Caps Lock, a Backspace, a NumPad, valamint az Enter a billentyűzet négy sarkában kaptak helyet, és a hagyományos módon működnek.
A saját kézjelek megadásával előre beállított szövegeket tudunk egyetlen mozdulattal "beírni". Ez a funkció mindenképp piros pontot érdemel.
Sajnos azonban a program használata során számos kényelmetlenség is felmerül. A betűket úgy helyezték el, hogy belülről kifelé haladva a leggyakrabban használtaktól kezdve az egyre ritkábban használtak következnek - ezzel nem is lenne gond, de az angol nyelvhasználatot vették alapul. Még talán ez sem jelentene akadályt, hiszen rendszeres használat mellett hamar megjegyzi az ember, mi merre van. Sokkal zavaróbb, hogy az ujjamtól gyakorlatilag nem láttam a belső kör karaktereit, illetve a második kör betűiért is be kellett lesnem az ujjam alá. Ez jelentősen lelassított a gépelésben, de ha egyszer megjegyeztük, mi merre van, ez sem jelenthet gondot.
Összességében: a billentyűzet remek alternatíva azoknak, akiknek gondot jelent a kis betűkön való gépelés. Érzésem szerint gyorsabban lehet vele gépelni, ha tudjuk, mi merre van, mint a hagyományos QWERTY billentyűkkel.