Hódít az ambient
A XX. század kezdete óta egyre nagyobb teret hódít magának az egyedi zenei stílus, amely ma már sokrétű szórakozást kínál a nagyérdeműnek. Az ambient (ejtsd: embient) szó tükörfordításban magyarul annyit tesz, hogy „környező” illetve „körülvevő”. Ez a név szinte tökéletesen jellemzi azt, hogy miről is szól a műfaj. Az ambient-et eredetileg könnyen hallgatható és emészthető zenei világ jellemezte, bár mára sok előadó által a zenei stílus új értelmezést nyert és egyre jobban terjednek el a fajsúlyosabb darabok.
Az ambient zene űttörője és névadója Brian Eno a hetvenes évek közepén azt mondta, hogy az ambient az, amit „nagy figyelemmel is lehet hallgatni, de teljesen öntudatlanul is élvezhető, és ebben az esetben nem zavarja a hallgatóját más teendői elvégzésében”. Továbbá Eno szerint a műfaj valahol a melódia és a képi megjelenés határán van. Megfogalmazása alapján egy olyan atmoszférát teremt, aminek hatására a hallgató elméje és gondolkodása megváltozik.
A stílus nevét a latin „ambire” szó ösztönözte, aminek a magyar jelentése az, hogy „körülvenni”. Első albuma 1978-ban jelent meg „Ambient 1: Music for Airports” címmel. Ebben az albumában található saját megfogalmazása a stílusról miszerint:
„Az ambient zenének olyannak kell lennie, hogy a hallgatói figyelem minden szintjén érvényesülni tudjon, anélkül, hogy kikényszerítené valakinek a tudatos figyelmét. Annyira figyelmen kívül hagyhatónak kell lennie, mint érdekesnek.”
A kilencvenes évek során egyre több zenész választotta az ambient stílust az önkifejezés eszközeként, aminek eredményeképpen folyamatosan sokrétűbbé vált. Egyre gyakrabban hallhattunk a stílusba vágó szerzeményeket különböző filmekben, TV programokban illetve videójátékokban. Hamarosan olyan filmekben is megjelent a zene, mint a jól ismert „Szárnyas Fejvadász”, a „Dűne” illetve a „Csillagok Háborúja”.
Habár a eredeti ambient zenét az elektromos, elektronikus és akusztikus hangszerek összemosódása jellemzi, ma már elég sok alműfajjal rendelkezik. A legelterjettebben repülőterek és vonatállomások, illetve kávézók és éttermek háttérzenéjeként használják. Sokan mindennapi munkájuk során az őket körülvevő zaj kizárásaképpen hallgatják, hogy könnyebben tudjanak koncentrálni. Sőt egyre többen hallgatják alvás közben, hogy álmaikat befolyásolják.
Ezért nyugodtan állíthatjuk: ahány ház annyi ambient szokás.