Balogh Kálmán nagykoncert a Zeneakadémián
A világhírű cimbalomművész, Balogh Kálmán negyven éve kezdte színpadi pályafutását, ez alkalommal a Zeneakadémián ad koncertet október 7-én. Vendégei lesznek Herczku Ágnes és Berecz András énekesek, Lukács Miklós cimbalomművész, Lakatos Róbert brácsaművész és Vavrinecz András népzenekutató, hegedűs.
Ilyen gazdag negyven évet egyetlen koncertbe sűrítve bemutatni szinte lehetetlen vállalkozás. A visszatekintés, az összegzés mindig nagy feladat elé állítja a művészeket” – olvasható a Zeneakadémia honlapján a koncerttel kapcsolatban. „Szakmai felkészültsége, művészi érzékenysége – egy kis „etno ízzel” fűszerezve – legendás előadóvá teszik világszerte – folytatja a bevezető. Ezen az estén az eredeti formájában megszólaló népzenén lesz a hangsúly. A magyar nyelvterület olyan tájait járhatjuk végig, ahol a cimbalom a zenei hagyomány része lett. Az erdélyi területekről indulva (Bonchida, Vajdaszentivány, Marossárpatak) Szatmár érintésével, egészen Nyugat-Dunántúlig röpít minket a cimbalom hangja. A műsor része a népzenei motívumokon alapuló, improvizatív kamarazene – ha úgy tetszik, világzene – is. Balogh Kálmán partnere itt az ugyancsak cimbalmos Lukács Miklós lesz, aki a jazz mellett a kortárs zene tolmácsolásában is elévülhetetlen érdemeket szerzett.
Mindkét cimbalomművész a napokban vehette át a Magyar Örökség Díját. A díjátadó ünnepségen Liber Endre népzenész, a Hangvető Zenei Terjesztő Társulás egyik alapítója így méltatta a két művészt: „Újraértelmezték és a tökélyre vitték egy 19. század végi magyar innovációból megszületett hangszerben, a pedálos hangversenycimbalomban rejlő lehetőségeket. Balogh Kálmán és Lukács Miklós tehetségének és kreativitásának köszönhetően ismét világhírre tehet szert Schunda Vencel József hangszere, amely a Monarchia korában egyszer már meghódította a világot. Ahogy a 20. század közepén Rácz Aladár a komolyzene számára fedezte fel a cimbalmot, úgy Balogh Kálmán a népzenék és a népzenei alapú improvizációk, Lukács Miklós pedig a jazz műfaj számára. Közös repertoárjukban tehát két egészen különleges, egyedülálló tudás és játékmód összegződik.”
Október 7-én tehát Balogh Kálmán pályafutásának hazai mérföldkövei elevenednek meg a Zeneakadémia Nagytermében A nagyszabású koncerten többek között Herczku Ágnes és Berecz András énekesek, Lukács Miklós cimbalomművész, Lakatos Róbert brácsaművész és a népzene rejtelmeibe őt bevezető Vavrinecz András népzenekutató, hegedűs lesz Balogh Kálmán vendége.