Negyedszázados a Brókerképző
Huszonötödik évébe lépett Közép-európai Brókerképző Alapítvány. A szervezetet az értékpapír-kereskedés szabályszerűségeinek és előírásainak oktatása, tananyagainak fejlesztése érdekében hozták létre az alapítók.
„Negyed század elteltével már szinte elképzelhetetlen, de az induláskor mindössze párszáz értékpapír kereskedő vett részt a tőzsdei kereskedésben, így égető szükség volt egy olyan szervezetre, amely az oktatási tevékenységet ellátja, finanszírozza, kapcsolatot tart fent a nemzetközi társintézményekkel, és folyamatosan fejleszti az elsajátítandó tananyagot” – mutatnak rá a Brókerképző szervezői. Az alapítvány feladatai ma is ugyanezek: részt vállal az oktatási munka lebonyolításában, elősegíti az értékpapír piaccal kapcsolatos ismeretterjesztést, fejleszti a hazai értékpapír kereskedelem színvonalát.
A legnépszerűbb képzés a szeptember elején induló „100 órás értékpapírok testközelből” című tanfolyam, ismertebb nevén a Tőzsdei Szakvizsga Felkészítő, amely moduláris felépítésének köszönhetően részenként is, de egyben is elvégezhető. A tanfolyam tematikája tartalmazza a tőzsdei szakvizsgán megkövetelt ismereteket: az értékpapír-piac jogszabályi hátterét, a BÉT és a KELER szabályzatait, a terület legfontosabb közgazdasági összefüggéseit és makrogazdasági kapcsolódásait, értékpapírszámtani és befektetési ismereteket. A tanulmányok megkezdése már érettségivel is lehetséges, így ez a továbbtanulás egyik lehetséges útja is a felsőoktatásba bekapcsolódni vágyó fiatalok számára.
A tőzsdei szakvizsga megszerzése egyébként Magyarországon mindazok számára kötelező, akik az értéktőzsdei azonnali kereskedésben részt kívánnak venni, és mindenkinek ajánlott, aki befektetési tanácsadással, vagyonértékeléssel, privatizációval foglalkozik, vagy munkája során rendszeresen kapcsolatba kerül az értékpapírpiaccal. „A jubileumi évre készülődve minket is megleptek az összesített adatok: határidős és opciós vizsgázó mintegy tizenhétezer fordult meg nálunk, nyolcezer vizsgázó jelentkezett értékpapír-ügyintéző jogi vizsgára, míg a Tőzsdei Szakvizsga Felkészítő tanfolyamunkra közel 2400 fő iratkozott be az elmúlt negyed század folyamán” – jellemzik az oktatás iránti kiemelt érdeklődést a Közép-európai Brókerképző Alapítvány szervezői.