A világ legjobb tánczenéi a Szigeten

Sziget

Összeállt a Sziget 2012 világzenei programja, mely  120% tánczenével veszi ki a részét a jubileumi fesztivál kínálatából. Az eddigi négy helyett napi öt fellépőnyújtja a világ legjobb tánczenéit öt napon át. Az  idén – a táncos pörgést hangsúlyozva - World Music Party Stage néven jelentkező népszerű helyszínen ott lesz az eredeti felállású The Pogues illetve Goran  Bregovic és Emir Kusturica bandája, jön a Shantel & Bucovina Club Orkestar s a hazai felhozatalban a PASO, a Besh o droM és a Quimby. És még egy jó hír: a világ első számú világzenei magazinja, a Songlines a műfaj top fesztiváljai közé sorolta ismét a Szigetet.

A Világzenei Nagyszínpad legjobb hagyománya szerint a fellépők között éppúgy megtalálhatók az újabban jelentkezők, mint a legütősebb sztárok, sőt arról sem feledkeztek meg szervezői, hogy egy olyan nagyágyút is elhozzanak, amely most robban először hazánkban. Nem más ez, mint az eredeti felállású, híres-hírhedt  The Pogues, az ír folk-punk műfajteremtő legendája. Jó húsz év telt el azóta, hogy a zenekar legendás énekese, Shane MacGowan kivált a bandából, majd egy másikat alapított Shane MacGowan & The Popes néven. Ám sem  az, sem a nélküle tovább próbálkozó Pogues nem ért a nyomába az 1982 és 1991 között működő (eredeti) Poguesnak, mely olyan örökéletű albumokat tett az asztalra, mint a Rum, Sodomy And The Lash és az If I Should Fall Grave With God című.

Ez az eredeti és felülmúlhatatlan Pogues 2001 óta néhány koncertre minden évben összeáll, és most határtalan büszkeséggel jelenthetjük be, hogy a Szigeten is fellép. Az ír muzsika szerelmesei mellett persze a latin és balkáni zenék, továbbá az utóbbi években mindent elárasztó ska hullám rajongói is megkapják a magukét. Olykor két (vagy akár három) legyet is ütve egy csapásra, hiszen a spanyol La Selva Sur és Che Sudaka vagy a mexikói Los De Abajo a latin ska legjobbjai közé tartozik, míg az olaszFigli Di Madre Ignota „spagetti Balkánnak” titulálja vadnyugati-balkáni-jamaicai ötvözetét, nem beszélve a francia  Sergent Garciáról, amely a raggamuffinból és a salsából alkotta meg a maga külön bejáratú – salsamuffinként ismeretes – univerzumát. 

És akkor a bosnyák Dubioza Kolektiv, a szicíliai Roy Paci & Aretuskal illetve az orosz tánc- és népdalokat elementáris skába oltó Leningrád még nem is került szóba… 

A ska mellett a balkáni eredetű zenék divatja uralta az ezredforduló óta eltelt évtizedet, és ez nem lesz másként a Szigeten sem. Hogyan is lehetne, ha olyan ragyogó csillagok adják át egymásnak a stafétát, mint a szerb Goran Bregovic Wedding And Funeral Híreinket az szemlézi. Band és az  Emir Kusturica & The No Smoking Orchestra, a német  Shantel & Bucovina Club Orkestar, illetve a moldovai Fanfare Ciocarlia? 

Balkán és ska – ezek a hívószavai a műfaj hazai éllovasainak, a Besh o droMnak és a Pannonia Allstars Ska Orchestrának, valamint a magyar-ukrajnai-német Rotfrontnak is. 

Persze semmi kényszerpálya… Idén a világzenei színpadon arat a Quimby együttes is, és nem kérdéses, hogy a fesztivál legnagyobb csemegéi közé tartozik a bajor rezeszenét újraértelmező LaBrassBanda, a marokkói gnawa-rockon alapuló Orchestre National De Barbés és a szakállas görög slágereket felturbózó Imam Baildi is. 

S ott sorakozik még megannyi kiváló banda, így a francia-algériai HK & Les Saltimbanks, az európai klezmer színtéren meghatározó Amsterdam Klezmer Band, a spanyol Muchachito Bombo Infierno, a mexikói Molotov és a Salamon-szigetekről érkező Narasirato.

Huszonöt kihagyhatatlan banda, huszonöt kihagyhatatlan koncert, szóljon, akinek erre a hétre jobb ötlete van…