Végre megregulázza a gyártókat a Google

Android

A Google hiába tesz meg mindent azért, hogy az Android legújabb verziói minél több régi eszközön is probléma nélkül futhassanak: a gyártóknak egyszerűen nem érdeke, hogy a zászlóshajóikon kívül bármit is frissítsene - vagy épp az aktuálishoz közeli verzióval dobnák piacra a budget telefonokat és tableteket (tisztelet a kivételnek, persze). Avagy, röviden: a gyártók elég becsületesen felelősek azért, hogy az Android fregmentált. A Google pedig mindent próbál elkövetni, hogy ezt megszüntesse. És miután ez nem ment szép szóval, jönnek a szankciók.

Annak érdekében, hogy egy Androidos telefon hivatalosan is élvezhesse a Google Mobile Services és a Google Apps nyújtotta szolgáltatásokat, a gyártónak be kell küldenie azt a Googlehöz, ahol elbírálják, hogy megfelelő felhasználói élményt nyújt-e.

Amennyiben nem tetszik nekik amit látnak, úgy az adott eszközön hivatalosan nem lehet haszmálmi semmilyen Google szolgáltatást - de az Android, mint operációs rendszer továbbra is maradhat rajta.

A dolog eddig úgy ment, hogy Android verziótól függetlenül bármit be lehetett küldeni elbírálásra, függetlenül attól, hogy mikori OS verzió került az adott telefonra vagy tabletre. Ezért lehet például az, hogy még most is, a low-endre optimalizált KitKat mellett is rengeteg 4.2-es/4.1-es Jelly Beannel szerelt telefon kerül a boltok polcaira (mert ugye a bloatware és a skin nincs magasabb Android verióra és low-end hardverre optimalizálva).

A Google azonban - érthetően és jogosan - megunta a dolgot és ultimátumot adott ki: minden egyes verzió esetén megszabták azt a végső dátumot, ami után az adott Android verzió használata mellett nem fogják engedélyezni a Google Apps és a Google Mobile Services használatát az adott eszközön, gyakorlatilag rákényszerítve ezzel a gyártókat, hogy frissebb verziójú Androidot telepítsenek, ha teljes értékű eszközt akarnak piacra dobni.

Minden egyes Android verzió esetén az AOSP kód elérhetőségével egyidőben kezdődik a kvalifikációs időszak, majd a rá következő verzió megjelenését követő 9 hónap elteltével már nem lehet az adott verzióval előtelepített telefont vagy tabletet Google szolgáltatásokkal együtt piacra dobni.

Végső soron ez azt jelenti majd, hogy senki nem dobhat piacra olyan telefont vagy tabletet, amely az aktuálisnál kettővel régebbi - vagy még öregebb - Android verziót futtat, ha szeretne teljes felhasználói élményt kínálni felhasználóinak. Márpedig Google Apps és GMS nélkül egyik gyártó sem megy sokra, szóval végre kénytelenek lesznek gatyába rázni magukat.

Egyébként a Google pár éve már próbálkozott hasonló dolgot véghezvinni: a gyártókkal együtt megalapította az Open Handset Alliance-t, amelynek minden tagja elkötelezte magát, hogy a megjelenést követően 18 hónapig frissíti majd minden eszközét. Ez a terv azóta sem valósult meg semmilyen érdemi formában, így teljesen érthető, hogy a Google bekeményít.