Titánok harca X: Nexus 4 vs. iPhone 5
Most, hogy mind az Apple, mind a Google (és az LG) bemutatta idei legjobb telefonját, ideje megnézni mit is kínálnak szemtől szemben. A mai összecsapás érdekessége, hogy míg az iPhone 5-öt már fogtam kézben, addig értelmeszerűen az LG Nexus 4 még nem fordult meg nálam - bár az eddigi tapasztalataim a céggel nem túl pozitívak. De bízom benne, hogy egy nagy adag Google hátszéllel mindez megváltozott (és az első külföldi jelentések erre engednek következtetni). Harcra fel!
A két telefon közötti legszembetűnőbb különbség a kijelző mérete. Míg az iPhone 5 egy 4"-os Retina LCD-t tartalmaz, addig az LG-n egy 4.7"-os HD IPS+ LCD található, amely 1.280×768 pixeles felbontással rendelkezik. Ez 320PPI-t eredményez, amely gyakorlatilag - normál emberi szemmel vizsgálva - ugyanazt az élményt nyújtja majd, mind az iPhone 5 1.136×640 pixeles felbontása 326PPI-vel.
A kérdés tehát, hogy melyik méret a jobb. Az Apple szereti hangoztatni, hogy a saját megoldásuk pontosan úgy lett kitalálva, hogy egy ujjal kényelmesen át lehessen érni a kijelzőt. Oké, ezt nem is vitatom, tényleg így van. Ami zavart viszont, hogy amint elkezdek a "túloldalon" matatni, gyakorlatilag kitakarom a kijelző 60-70%-át. Pedig nincsenek vastag ujjaim, sőt, kifejezetten hosszúak (avagy ahogy drága fejlesztő kollégám mondja mindig: nőgyógyász ujjaim vannak). Ez a gyakorlatban így jelentkezik. A képen egy Galaxy Spica látható, amelynek ugyan 3.2"-os kijezője van, de az iPhone 5 esetén kb. 95%-ra hasonló módon sikerült kitakarni a panelt.
Ezzel szemben a Samsung Galaxy S 3 4.8"-os kijelzője volt talán az, ahol számomra éppen hogy véget ért a kényelmes, egy ujjas használat. Eddig a legkényelmesebbnek a Galaxy nexus 4.65"-os méretét találtam, ahol a kialakítás és minden olyan jól klappolt, hogy gyakorlatilag különösebb helyezgetés nélkül elérem egy ujjal a kijelző bármely pontját. Ezek alapján arra számótok, hogy a Nexus 4 esetén sem lesznek gondjaim.
Személy szerint nekem az iPhone 5 kijelzője kicsi volt, így ezt a kört mindenképp a Nexus 4-nek adom.
Lépjünk tovább és nézzünk be a kijelzők alá: az iPhone 5 mélyén egy, az Apple által egyedileg tervezett A6 chip található, amely egy 1.GHz-es, két magos processzort és 1GB RAM-ot rejt magában, emellett három darab grafikus mag dolgozik. A piacon ma elérhető egyik legjobb SoC, ha a teszteket nézzük, és a telefon maga is pokoli gyors. Ezzel szemben a Nexus 4 eejéről egy négy magos Snapdragon S 4 processzor gondosokodik, amelyet a külföldi tesztek során szintén az egekig szoktak magasztalni - és ami egy HTC Sense-t használható sebességgel tud futtatni, az valószínűleg egy vanilla Androiddal még nagyobb csodákat tud művelni, 2GB RAM ide vagy oda.
Persze jogosan merül fel a kérdés, hogy minek ennyi erő, de erről majd egy későbbi postban értekezünk. Addig is bátran kijelenthetjük, hogy mindkét telefon gond nélkül és azonos felhasználói élményt fog nyújtani, függetlenül attól, hogy böngészni, játszani, vagy csak emailezni szeretnénk rajta.
A belső memória mérete azonban már egy teljesen más kérdés. Sokan valószínűleg értetlenül csóválják a fejüket, hogy mi értelme van a 8GB-os modellnek - és részbenn igazuk is van. Ez elsősorban marketing célokat szolgál, hiszen így sikerült 300 dollár alá nyomniuk a Nexus 4 árát, ami jól mutat, de nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy a Google cloud szolgáltatásainak révén ez a 8GB több, mint elég. A GMusic 20.000 dalt képes tárolni, a Driveban elhelyzehetjük a legfontosabb adatainkat, így gyakorlatilag csak filmeket kell a telefonra dobálni - bár egy tisztességes 720p így nem fér rá, de ez megint más kérdés. De van egy 16GB-os modell is, ami az átlagos felhasználás mellett valószínűleg bőven elég.
Emellett nem szabad megfeledkezni arról sem, hogy a nagy Amerikában máshogy működnek a dolgok, és ténylegesen korlátlan mobil internet csomagok is vásárolhatóak, amikkel a Google cloud szolgáltatásai teljes mértékben kihasználhatóak. De mivel nem ott élünk, ezért mi kénytelenek leszünk beérni a magyarországi nevetséges csomagokkal, ami mindenképp azt eredményezi, hogy minél több adat offline hordozhatóságára legyen lehetőségünk. Ahol viszont egyértelműen az iPhone 5 nyer, ahol akár 64GB-ig is mehetünk.
Ami a kamerákat illeti mindkét telefon 8 megapixeles hátoldali optikával érkezik, míg az előlapi versenyt hajszállal a Nexus 4 nyeri 1.3 megapixellel. Mint azt tudjuk, az iPhone 5 kamerája küzd néhány problémával, de amíg a nexus 4-ét nem láttuk akció közben, addig nem hiszem, hogy igzán ítéletet hirdethetünk. Mindenesetre a Galaxy nexusszal nem sikerült reprodukálni a lila fényt - amely a hozzáértő, profi fotósok szerint a zafír védőüveg mellékhatása - így jelenleg bízom benne, hogy az LG Nexusa is mentes ettől a problémától.
Az akkumulátor területén viszont egyértleműen az LG a befutó, a maga 2.100mAh-s kapacitásával, szemben az iPhone 5 1.440mAh-val. Plusz ugye a Nexus 4 rendelkezik vezeték nélküli töltéssel is, amit jelenleg inkább a fun kategóriába sorolnék, mint a ténylegesen sorrsfordító dolgok közé.
Hogy kicsit egyenlítsük a küzdelmet vizsgáljuk meg a mobil hálózatokat. Az iPhone 5 rendelkezik LTE támogatással, míg a Nexus 4-ből ez kimaradt. Andy Rubin erről hosszan értekezett, amelynek nagyjából az volt a lényege, hogy a Galaxy Nexus LTE variánsának nagyon rossz volt a visszajelzése - főleg az akkumulátoridőt nézve. Nyilván a gyorsabb böngészési sebesség mindig jobb, de hogy visszakanyarodjak a korábban kifejtett álláspontomra, hazánkban nem, hogy nincs rendes LTE - bár álllítólag magentáék év végéig engedélyzik majd az iPhone 5-re, plusz ott a Telenor Hipernet - de valahogy nem tud boldog érzéssel eltölteni a tudat, hogy gyorsabban használhatom el a nevetségesen limitált adatforgalmam (az első tesztek alapján a Nexus 4 amúgy képes 42Mbps sebességre, tehát lényeges különbség nem lesz). Technológiai szemszögből vizsgálva a kérdést mindenképp az Apple a befutó, viszont a haza felhasználást nézve a Nexus - elsősorban az ár/érték arány miatt, hiszen minek fizetni valamiért, amit nem tudok rendesen kihasználni.
Amiben viszont egyértelműen a nexus a nyerő, az az NFC. Tudom, itthon ennek sincs értelme különösebben, de egyre több ilyen eszköz kezd elterjedni, így azért ki lehet használni. Plusz egyszer talán itthon is tudok majd a telefonommal fizetni, addig azonban ez is inkább a fun kategóriát erősíti, mint a vezeték nélküli töltés.
Haladjunk tovább a csatlakozók terén: mindkét telefon 3.5mm-es jacket használ, azonban az Apple ismét magasról tett a szabványokra, és a microUSB port helyett bevezette a Lightning-ot. Ami csak azért furcsa, mert az EU területén csak microUSB-vel szerelt telefonokat lehet forgalmazni büntetlenül... Plusz ugye logikus lenne, hogy bárhol, mindenféle herce-hurca nélkül össze lehessen kötni a számítógéppel a telefont (microUSB pedig mindenkinél van, szerintem én hirtelen hármat is találnék itt a dzsungelben hirtelen). Ami a SIM kártyát illeti, az iPhone 5 nano, míg a Nexus 4 a micro változatot használja, így aki nem a közelmúltban váltott telefont, az ígyis-úgyis kénytelen lesz bemenni a szolgáltatóhoz és cserélni (vagy otthon körbevágni).
Összességében elmondható, hogy mindkét telefon nagyszerű és a választás két fronton dől el: ár és méret. A Nexus 4 alapvetően több lehetőséget kínál jóval olcsóbban (pl. notification LED), mint az iPhone 5, így személy szerint én mindenképp az LG mellett teszem le a voksomat. Ugyanakkor felhasználói élmény területén nem lesz különbség, bárhogy is dönt az ember.