Szövetségre lépett a Nokia és a Microsoft
Pénteken a finn telefongyártó bejelentette, hogy szövetséget formál a Microsofttal. Ennek értelmében a Nokia okostelefonjai Windows operációs rendszerrel lesznek majd kaphatóak. Ez azonban csak egy része a történetnek, részletesen lejjebb olvasható. Nem rég mi is beszámoltunk a telefonok piacán bekövetkezett változásokról, mely szerint a két cég részesedése jelentősen visszaesett az elmúlt évben. Az alábbi képen látható, hogy nem csak részesedésben, de az eladások számában is csökkenés volt a Microsoftnál.
Ha ez a trend megmarad mindkét cég komoly problémákkal nézhet szembe. Persze a Microsoftot sokkal kevésbé érintené a probléma, hiszen a PC-s szoftvereiket nem érinti a mobilplatformokon történő visszaesés. A Nokia viszont néhány éven belül csőd közeli állapotba is kerülhet. Hogy ezt megakadályozzák kötötték meg a szerződést, miszerint a Nokia okostelefonjaira Windows operációs rendszer kerül, a Symbiant pedig mellékvágányra teszik. A finn cég vezetői azonban elmondták, hogy még így is legalább 150 millió Symbianos telefon eladására számítanak. Háttérbe szorul a Nokia és az Intel közös fejlesztésében készülő MeeGo platform is, valamint ezzel együtt nyílt forráskódúvá is válik.
Az OS csere mellett a programokban is változás fog bekövetkezni, legfontosabb talán, hogy a Nokia szoftveráruházát integrálni fogják a Microsoft Marketplace-be. Emellett a finn cég kereső szolgáltatásai a Bing-et fogják használni, míg a Microsoft térkép szolgáltatásának szerves része lesz a Nokia Maps. A telefongyártó közeljövőben piacra kerülő táblagépei viszont nem kizárólagosan Windows-zal fognak készülni.
Az már most látszik, hogy igen komoly változásokat hoz a Nokia számára a szövetség és a Microsoft-nál is lesznek következményei. A kérdés csak az, milyen hatása is lesz majd ennek a jövőben?
Szakértők szerint a Microsoft az egyértelmű nyertese az egyezségnek, vesztenivalójuk nem igazán van, szoftverük pedig több telefonra kerül majd rá. Nem ennyire egyértelmű a Nokia helyzete, bátor lépés volt ez részéről, mondják az elemzők, elismerni, hogy eddigi stratégiájuk alapjaiban volt hibás eltaszíthat néhány potenciális ügyfelet. Ez azonban a kisebbik része a problémának. Egy olyan céggel kötöttek szerződést, amelyiknek a mobil platformok másodlagos szerepűek, és szoftverük nem is túl népszerű a vásárlók körében. Ez akár telefonjaik eladásának újabb komoly visszaesésével is járhat, míg a Microsoft részesedése még így is nőni fog. Egyesek szerint akár katasztrofális következményei is lehetnek a dolognak, az okostelefonok piacán nem túl jól hangzó nevek összekapcsolása kiszámíthatatlanná teszi a terepet és akár csődközeli állapotba is viheti a Nokiát.
Felhasználói és némileg laikus szemszögből viszont kimondottan előnyösnek mondanám a két cég egyezségét. Rendesen felkavarja majd az állóvizet és valamilyen lépésre ösztönözheti a többieket, ami a platformok ugrásszerű fejlődésével is járhat. Emellett a Nokia hardveresen kiváló telefonjai végre használható oprendszerrel lesznek kaphatóak, amire könnyen lehet programokat is találni. Szerintem pozitív irányba fog változni a helyzet. Reméljük a jövő is engem igazol és nem a vészjósló szakértőket.