Steve Kondik: feleslegessé vált a rootolás, de tudok valami jobbat
Nagyjából egy hónappal ezelőtt értekeztem kicsit hosszabban arról, hogy pontosan mikor és miért is éri meg rootolni kedvenc Androidos kütyünket - és igazából arra jutottam, hogy gyakorlatilag a hivatalos frissítések hiányán kívül semmi olyan dolog nincs, ami miatt ma megérné a fáradtságot a dolog. Az erősebb hardver és az évek alatt az Android részévé vált extrák mára gyakorlatilag feleslegessé tették a root jogok iránti igényt.
Régen elsősorban azért vágtunk bele ilyesmibe, hogy mindenféle kis XDA-ról bezsákmányolt tweakeket, alkalmazásokat telepítsünk, aminek köszönhetően az adott telefon teljesítménye és az elérhető funkciók listája jelentősen javult. Azonban a Google mindig is figyelt, így az évek múlásával szépen-lassan a rendszer részévé váltak olyan funkciók, mint például az éretsítési területen megbúvó kapcsolók.
Bár alapvetően még mindig azt mondom, hogy egy CyanogenMod és egy vanilla Android közül még mindig a CM-et választanám, de szerintem nincs olyan funkció, ami miatt feltétlenül szükségem lenne a root jogokra. Oké, a kernel cseréjén és finomhangolásán kívül, de ha igazán belegondolunk, tényleg nagyon-nagyon ritka, hogy felbukkanna a kis Superuser ablak.
Mind a hardver, mind a szoftver eljutott arra a szintre, hogy mindenféle extra hack nélkül megfelelő teljesítményt nyújtson. Tisztában van ezzel Steve Kondik, a CyanogenMod vezetője és alapítója, aki ma tette közzé arra vonatkozó terveit, hogy a csapat által fejlesztett ROMból száműzik a root jogot, mint jelenséget. Pánikra azonban semmi ok, a mesternek már kész terve van mindenre - és ami érdekesebb, hogy a Google is érdeklődve figyeli a dolog kimenetelét.
Kondik elmondása szerint egy olyan keretrendszeren és API gyűjteményen dolgozik, ami lehetővé tenné az alkalmazások számára, hogy superuser jogokkal operálhassank - anélkül, hogy rootolni kéne a rendszert. Pontos részleteket nem árult el a dolog mikéntjéről, de ha elkészül, akkor minden jelenlegi "root funkcionalitás" elérhető lesz változatlan módon. Ha pedig a Google úgy dönt, hogy átveszi a dolgot, akkor hamarosan mindenki számára elérhetőek lennének azok a lehetőségek, amik ma csak custom ROM és rootolás mellett vannak jelen.
Nyilván ez nem egyik napról a másikra fog történni, hiszen a Googlenek jóval nagyobb felelősség nehezedne a vállára, ha virtuálisan mindenkinek teljes hatalmat adnának a rendszer felett. Várhatóan az olyan dolgok, mint például partíciók flashelése és társai nem lesznek majd elérhetőek a hivatalos Androidban, de például a biztonsági mentéseket végző alkalmazások, vagy épp a néhány teljesen ártalmatlan szolgáltatáshoz root jogokat igénylő appok mindenki számára egyformán működnének.