Samsung Galaxy S 4: TIZEN vagy Android?
Okos elemzők szerint a Samsung jövőre jözél félmilliárd telefont fog értékesíteni, melyek közül 400 millió okostelefon lesz. Természetesen ez minket legalább annyira érdekel, mint csigát a sebességkorlátozás, azonban az már jóval érdekesebb kérdés, hogy ez a 400 millió okostelefon milyen arányban futtat majd Androidot és TIZEN-t, és hogy a Galaxy S 4-en mit találunk majd.
Talán értelmetlennek tűnik a kérdés, hiszen tudjuk, hogy a Samsungot gyakorlatilag az Android juttatta oda, ahol ma vannak a mobilpiacon, de nem titok az sem, hogy a háttérben folyamatosan kísérleteznek saját operációs rendszer készítésével is (például a bada).
A SamMobile hozzájutott némi információhoz, amely alapján úgy tűnik, hogy az SGS 4 leánykori neve GT-i9500 lesz. Mivel Koreában a 4-es szám balszerencsét hoz, ezért a 9400-as szériát átugorva egyből a 9500-as számozást használják majd - a telefon nevénél azonban érthető módon már nem olyan könnyű csak úgy ugrani egyet.
Azonban könnyen lehet, hogy a GT-i9500 a cég első, high-end TIZEN telefonja lesz, vagy esetleg dual boot segítségével lehet majd választani az Android és a TIZEN között, de az mára már biztos, hogy a GT-I9500-at jelenleg két változatban is teszteli a Samsung (a GT-I9505 feletehetően az LTE modell).
Pusztán TIZEN-nel piacra dobni a Galaxy S 4-et igen vakmerő lépés lenne a Samsungtól, így inkább az valószinüsíthető, hogy valamiféle dual boot megoldással, vagy két külön telefonként, esetleg külön letölthető és flashelhető factory imageként lesz majd elérhető.
És hogy pontosan mi is a TIZEN?
Egy nyílt forráskódú operációs rendszer, amelyre HTML5-ben lehet alkalmazásokat írni, amelyek így cross-platform működnek. Hasonlóan az Androidhoz, a TIZEN is gyakorlatilag futtatható mindenen, ami árammal megy és kijelzővel rendelkezik, emellett a hivatalos megfogalmazás szerint a világ vezető mobilszolgáltatóinak és alkatrészgyártóinak teljes támogatását élvezi. A fejlesztést a Technical Steering Group (TSG) felügyeli, amely a fő döntéshozó szerv is egyben. Tagjai az Intel és a Samsung.
A fejlesztést a két cég mellett a Linux Foundation és a Tizen Community végzi.