Samsung, az Android Appleje

Samsung

A Samsung zseniálisan csinálta az elmúlt években: egy nyílt platformra szépen-lassan ráépítették a saját kis zárt ekoszisztémájukat, aminek köszönhetően gyakorlatilag egy hatalmas szoftveres gátat emeltek maguk és a világ közé. Közben a háttérben azért még folyt némi disznóság és megjelentek a különböző flash-számlálók, amik egyre okosabbak és nehezebben törölhetőek, így gyakorlatilag el lehet felejteni a garanciát, ha normális Androidot szeretnénk tenni az amúgy nem olcsó kis Droidunkra. És ha ez még nem lett volna elég, itt a következő felvonás.

A Samsung repertoárja ma már gyakorlatilag egy az egyben úgy néz ki, mint amit az Apple kínál: van az eszköz és van egy csomó kis kiegészítő, amiket többé-kevésbé még reális áron kínálnak - de azért egy fullos csomag nagyjából meg tudja duplázni az adott kütyü árát.

Ilyen körülmények között szinte természetes, hogy megjelennek a kínai másolatok, amik hasonló funkcionalitást biztosítanak jól olcsóbb áron - nyilván ezzel arányos minőségben is, de aki saját akaratából választja a jóárasított megoldást, az magára vessen.

Természetesen egyik gyártónak sem érdeke, hogy a felhasználók ne a hivatalos kiegészítőket használják. Egyrészt ez érthető, hiszen azért a házon belül fejlesztett eszközök esetén garantált, hogy le is tesztelték és miegymás, másrészt ez jelentős bevételkiesést jelent. Plusz rengeteg olyan ügyfelet, aki a gagyi miatt keletkező esetleges károkat szintén a cégen akarja leverni, garancia címszó alatt.

A Samsung éppen ezért úgy döntött, hogy az Applehöz hasonlóan elkezd majd mindenféle spéci chipeket szerelni az eszközeibe, így azok csak ennek megléte mellett működnek majd. Ugyanaz lesz a helyzet, mint a Lightning kábel esetén: meg lehet venni borsos áron az eredetit vagy el lehet felejteni.

Jelenleg nem tudni, hogy pontosan milyen mélységekre terjed majd ki ez a dolog, de legalább arra számíthatunk majd, hogy a gagyik okozta balesetek és egyéb problémák száma csökkenni fog, a kiegészítők jobb minőségűek lesznek - és értelemszerűen drágábbak is, elvégre nem lesz alternatíva. Továbbá abban is biztosak lehetünk, hogy a Note 3 regionális lezárása után ez sem fog sok jó pontot szerezni a vásárlók körében. De most mondjam azt, hogy mindez teljesen váratlan és előre nem látható volt?

Ugyanmár... 

A legszomorúbb az egészben, hogy a Samsung most pont azoknak fordított hátat, akiknek azt köszönhetik, hogy ma mindezt megtehetik: az Android-fanboyoknak, a fejlesztőknek és az olyan elvetemülteknek, mint én, akik tudták, hogy hogyan lehet a legtöbbet kihozni a telefonjaikból és ezt a tudást hajlandóak voltunk megosztani. Nem is olyan rég még maga Mr. Cyanogen is náluk dolgozott (érdekes módon azóta kevésbé használhatatlan a TouchWiz, de ez egy véletlen egybeesés is lehet).

A Samsung pedig emellett hamarosan elindítja majd saját kiegészítő-láncát is, ahol a telefonokhoz és tabletekhez hasonlóan fog árulni mindenféle extrákat.