Megérkezett a Deezer: óriási zenetár telefonra, szinte bagóért
Hazánkban is elérhetővé válik a Deezer, méghozzá a Telenor jóvoltából. A szolgáltatás segítségével közel 18 millió zeneszámot hallgathatunk okostelefonon vagy tableten - bárhol is legyünk az országban. Ráadásul az év végéig ingyenesen ki lehet próbálni, sem a havidíjat, sem a streameléssel járó adatforgalmat nem kell kifizetnünk. Az előfizetés ezután sem lesz egetverően drága, mindössze havi 1.390 Forintba kerül a teljes zenetár elérése.
Ami a kollekciót illetti, gyakorlatilag bármit megtalál az ember. Klasszikusoktól kezdve a magyar alternatív zenekarokon át a klubok slágerein keresztül nincs olyan, amit szerintem ne lehetne meghallgatni a Deezeren. Én is kipróbáltam, próbáltam megfogni, de amint beírtam az "Acting Crazy"-t, jöttek is a találatok. Bár a tagelés nem volt igazán a helyén, és kicsit a korai Kazaa-s időszakra emlékeztetett a rengeteg találat, nem panaszkodhattam. Talán az egyetlen negatívuma ez a dolognak, mert elég nehéz megtalálni pontosan azt a verziót, amit épp keres az ember, ha nincs ott az albumcím, vagy épp a remixet elkövető DJ neve.
A program felülete elég egyszerű és célratörő: három lapfül, nevezetesen a cím, előadó és az album közül lehet válogatni, ahol értelemszerűen a kiválasztott dologra lehet keresni. A találatokat egy hagyományos zenelejátszó listájához nagyon hasonló felületen kapjuk meg, majd a szimpatikusat kiválasztva a beépített lejátszó el is végzi a dolgát. Azt nem tudom sajnos, hogy milyen lehetőségekkel rendelkezik a player, vagy hogy külső programmal össze lehet-e kapcsolni.
A kérdés persze jogosan merül fel, hogy ez miért jobb, mint felmásolni a máshol megvásárolt zenéinket és azokat hallgatni. Vagy épp mondjuk Google Musicból streamelni. Elvégre elég overkillnek tűnik olyasmiért fizetni, amit igazából nem is akarunk - egy 18 milliós zenetárnál pedig ez elég nagy százalékot fog kitenni. A Deezer, amellett hogy zenehallgatási lehetőséget biztosít, tele lett tömve mindenféle szociális dologgal: a megosztástól kezdve a barátok által hallgatott zeneszámok listázásán át szinte minden van benne, ami csak kellhet. Plusz az éppen hallgatott dal alapján képes hasonló zenekarokat, előadókat javasolni nekünk, ami megint nem egy rossz dolog.
Oké, oké, erre a Last.FM is képes. Szóval miért is fizessek?
Itt jöhetne a képbe a jogvédők szokásos mondókája, hogy az előadó is megdolgozott, ne lopd meg, stb. Ezt mi tegnap megint meghallgattuk, így ettől megkímélnék most mindenkit. Azzal valószínűleg senki nem száll vitába, hogy egy-egy zeneszám mögött munka van, amit a lemezeladások, koncertek, DVD-k és hasonló anyagokból szerzett bevételek fedeznek. Ugyanakkor azzal sem lehet vitatkozni, hogy nagyon sokan alternatív boltokban vásárolnak zenét, amivel szerintem semmi gond nincs. Én is szeretem kipróbálni a dolgokat, mielőtt fizetek érte - a zenével sincs ez másképp. Sőt, azzal is tisztában vagyok, hogy a magyar fizetésekhez képest aránytalanul drágák tudnak lenni néha az albumok, és sokan nem engedhetik meg maguknak, hogy az eredeti korong díszítse a polcokat. És szerintem emiatt nem szabad senkit elitélni. Vannak, akik elmennek koncertekre, ahol a belépők ára is szép összeg szokott lenni, amibúl valószínűleg sosem tudjuk meg, mennyi jut el az előadó zsebébe. Ez is egyfajta tisztelet a munka elismerésének, nem csak anyagi szempontból.
A Deezer azonban egyfajta hidat képez a problémák közötti szakadék felett. A havi 1.390 Forint egy megfizethető összeg, amiért cserébe egy gigantikus zenetárból válogathatunk - legálisan. A prospektus szerint a program egyaránt működik online és offline módban is, bár letöltési lehetőségről nem esett szó. Én inkább valamiféle előbufferelést tartok elképzelhetőnek, de erről nem tudtunk meg többet. Nyilván ez így nem teljesen olyan, mint ha a gyümölcsökertben venné meg az ember és letöltené (bár jogilag ott is csak kölcsönzés történik az ültetvényes gazdától), de hallgatás közben támogatja az adott előadókat.
Tisztában vagyok vele, hogy ez egy kényes kérdés, és nem lehet egyik oldalnak sem igazat adni teljes mértékben. De mindkét nézőpontban van valami, és úgy gondolom, hogy a Deezer tényleg egy remek alternatívát kínál a lemezvásárlással történő "fizetés helyett". És visszaszámolva jóval olcsóbb is. Jómagam be is neveznék rá, de én a Vörös Ördögökkel vagyok, így nekem maradnak a koncertek :)