Kilapult az iOS
Emlékeim szerint 2007-es bemutatása óta nem sokat változott az iOS, már ami a külső megjelenését illeti. Nyilván ez alatt az idő alatt számos funkcióval bővült, fejlődött az operációs rendszer, de a külcsín egységes maradt. Egyesek szerint nem csak idejét múlt, de unalmassá is vált az egész - ezen változtatott Jony Ive, aki egy új, érdekes megközelítéssel teljesen új külsőt adott az egész iOS-nek.
Személy szerint még mindig nem akarok túlzottan elmerülni abban, hogy ki, mit, honnan és hogyan vett “kölcsön”. Igen, az iOS 7 sok tekintetben hajaz az Android Holo felületére, vagy épp a Samsung TouchWizre - ami pedig, mint tudjuk, az iOS arcátlan másolata. Mindenesetre a lockscreen valószínűleg ismerős lesz sokaknak.
Most pedig, hogy bezárt az óvoda, nézzük, hogy mi változott. Mint az látható, a lockscreen alján és tetején található egy-egy nyíl. Az alsót felhúzva a Control Center nyílik meg, ami nagyjából az Androidos Quick Settings és Notification Center fúziójának felel meg. Egyszerű, letisztult, mindenféle csicsától mentes, kicsit még hajaz is a Google kártyáira.
A notification center ezzel ellentétben teljesen átlátszó lett és három részre lett osztva: today, all és missed. Értelemszerűen a today az aktuális napi eseményeket jeleníti meg, míg a missed gondolom a maradékot, az all pedig mindent. Ami külön jó, hogy minden eszközön keresztbe-szinkronizálják a dolgot, vagyis elég egyetlen helyen eltüntetni, és a többin sem fogunk találkozni vele.
A multitasking is kártyás megjelenést kapott, amit a képernyőn keresztül történő ujjmozdulattal lehet megnyitni. Az appok bezárásához csak felfelé kell őket tologatni.
Az új iOS-t 7 rétegre bontották, ami a különböző szenzorok segítségével próbál valódi 3D-s érzetet adni az egésznek. Ennek egyik példája a Parallax Effect, amit személy szerint feleslegesnek találok, de pár pillanatig egész mókásnak néz ki. De úgy önmagában nem igazán értem, hogy mire lesz jó később.
A Music, Photo, Safari és Camera alkalmazások is átestek némi ráncfelvarráson, valamint bővültek is egy-két funkcióval, valamint megjelent a voice-only FaceTime.
Ami viszont nekem leginkább tetszik, az az OS kvázi adaptív tulajdonsága, azaz megtanulja, hogy mikor használ a user egy-egy alkalmazást, és előtte frissíti a tartalmát, így megnyitás után rögtön a friss infók fogadnak. Vagyis, ha mondjuk minden nap 10 órakor indítod el a Facebookot, akkor a telefon magától lefrissít 9:58-59 felé. Gondolom ezzel kikapcsolható, hogy mondjuk napközben csak a hecc kedvéért letöltögesse a tartalmakat, ami sokat lendíthet az akkumulátor élettartamán.
Összességében pedig elmondható, hogy az iOS 7-ben rengeteg olyan gomb és elem került szanálásra, ami nem igazán növelte a funkcionalitást, csak “ott volt és foglalta a helyet”. Bár nekem kicsit fura, hogy alapvetően 3 különböző vizuális stílus vonul végig az egészen: ott a kártya-szerű, fehér, minimalista külső, az átlátszó notification bar és az arra erősen hajazó Siri, majd a régi ikonokra nagyon hasonlító springboard, ami megint csak egy külön stílust képvisel.
De ez már csak ízlés kérdése, azt azonban nem vitatom, hogy például a Control Center az teljesen jóra sikeredett. Az pedig, hogy mit, hogyan és honnan emeltek át... Valahogy már nem tud meghatni.