Galaxy Nexus és Ice Cream Sandwich - a tökéletes kombináció
Az elmúlt hetekben rengeteget foglalkoztunk a Galaxy Nexus-szal, valamint az Ice Cream Sandwich-csel. Talán túl sokat is. De végre elérkezett a nagy nap, amikor lehull a lepel az Android következő zászlóshajójáról, valamint a legújabb verzió újdonságairól. Bár az információk folyamatosan szivárogtak ki, a pakliban mindvégig benne volt a két Nexus lehetősége. De lássuk, mi mindennel rukkolt elő a Samsung és a Google.
Pár órával a bejelentés előtt a Samsung oldalán megjelent a telefon, és első ízben láthattuk hátulról Később egy német videó segítségével nyerhettünk újabb betekintést az Ice Cream Sandwich-be, valamint a Galaxy Nexus -ra. Ezt követően pedig vártunk...
A rengeteg pletykának köszönhetően nagy meglepetések nem értek minket:
A Nexus egy 4.65"-os, 1280×720 pixel felbontású Super AMOLED HD kijelzőt kapott, mely elődjéhez hasonlóan kissé ívelt kialakítással érkezik. A telefon lelkét a TI OMAP 4460-as processzora adja 1.2GHz-re beállítva (1.5-re húzható), 1Gb RAM társaságában. Az adatokat a 16Gb, illetve 32Gb-os beépített memórián tárolhatjuk.
A chipset PowerVR SGX540 grafikus processzort foglal magában.
A hátoldalon egy 5 megapixeles kamera foglal helyet, mely 30 FPS mellett képes 1080p videók rögzítésére, valamint LED vakuval is felszerelték. A videótelefonálást az 1.3 megapixeles előlapi kamera teszi lehetővé. Ha hihetünk a két cégnek, a gomb megnyomása és az exponálás között 0 másodperc telik majd el.
A Bluetooth 3.0 mellett 802.11 a/b/g/n WiFi, NFC, fény- és távolságmérő szenzorok, giroszkóp, gyorsulásmérő és barométer is helyet kapott. Az akkumulátor 1.750mAh-s.
A telefon mindössze 8.94mm vékony, és alig nyom 135 grammot. Európában novemberben lesz elérhető.
Ami nyilván mindenkinek szemet szúr, az az 5 megapixeles kamera. Nyilvn csalódottságot ébreszt sokakban, hiszen a legtöbb telefon már 8 megapixeles képrögzítőkkel érkezik. Azonban nem szabad elfelejteni, hogy az optikán sokkal több múlik, mint a megapixelek számán. Ráadásul telefon esetén az 5 megapixel szebb képet eredményezhet, mint a 8 megapixel. De ezt majd úgyis a profik döntik el, hogy mennyire "gagyi" pontosan ez az 5 megapixel.
Ami minket kevésbé érint, az az LTE és HSPA+ támogatás.
A kijelző viszont 1:100.000-s kontraszt aránnyal rendelkezik. Az Ice Cream Sandwich natív felbontása 1280×720 pixel, kifejezetten a Super HD AMOLED kijelzőre kalibrálva. A válaszidő 0,01ms.
A hátlap Hyperskin technológiával készült, valamint az értesítő LED-ek is helyet kaptak a telefon alján.
Nem szabad elfelejteni, hogy a Nexus nem csak a hardverről szól. Rengeteget nyom a latban az Ice Cream Sandwich is, amely számos újdonságot hoz, köztük sokkal jobb optimalizálást több magos rendszerekre.
Mint azt már korábban beharangozták, az új megjelenést többnyire a Honeycomb-tól kölcsönözték. Személy szerint roppantul örülök neki, hogy a zöld szín helyett immár a kék dominál. A legjelentősebb változást a hardveres gombok teljes hiánya jelenti: a telefon alján található felület segítségével bármikor előhozható szoftveres vezérlőgombokkal irányíthajuk majd a legújabb Androidot.
Új alapértelmezett betűtípust is kapott az ICS: Roboto. A Live Wallpaper-t is frissítették.
A Widgets valóban külön fülre került, és közvetlenül testreszabható, és elhelyezhető a Homescreen-en. Az App Drawerből. Ráadásul átmérezhetőek. Ami különösen tetszik, hogy a Dock alkalmazásait, mappáit szabadon lehet cserélgetni.
Screenshot készítésre is van lehetőség: hangerő le + kamera gomb segítségével. A Notification Bar is kapott némi új funkciókat: lehetőség van "kisöpörni" a nem érdekes értesítéseket, valamint a zenelejátszót is lehet vezérelni közvetlenül.
Gépelés közben lehetőség van áthelyezni szövegrészleteket. A folyamatos, természetes beszéd utáni gépelés pedig zseniális.
Mint azt már sejteni lehetett, a Galéria alkalmazás kapott egy beépített képszerkesztőt, mellyel alapszintű korrekciókat végezhetünk könnyedén, mielőtt megosztanánk a képeket.
A másik jelentős újdonság a FaceUnlock, mely arcfelismerésen alapszik. A tulajdonos arcának felismerésével megakadályozza, hogy más fel tudja oldani a telefont.
A böngésző is jelentős ráncfelvarráson esett át. Lehetőség van a nyitott fülek közti gyors váltásra, valamint a félresöprésre. A weboldalak betöltése után lehetőség van az asztali változat megjelenítésére is. A könyvjelzőket pedig képes a Chrome-mal szinkronizálni. Emellett képes elmenteni teljes weboldalakat pár kattintással.
A GMail mostantól képes betekintőt adni a levelekbe, valamint egy Action Bar is helyet kapott, ahonnan az alapvető funkciókat lehet elérni egyetlen kattintással. Egy levél megnyitása után az Action Bar-on megjelenő lehetőségek megváltoznak. Mostantól az utolsó 30 nap leveleit offline módon is böngészni.
A Calendar-ban lehetőség van multitouch segítségével ránagyítani eseményekre, így több részlet válik láthatóvá.
Az ICS lehetőséget biztosít az adatforgalom programonkénti ellenőrzésére, valamint be lehet állítani, hogy bizonyos mennyiség után figyelmeztessen.
A kamera már közvetlenül a Lockscreen-ről is elérhető, és automatikusan az emberek arcára fókuszál. Beépített panoráma és timelapse funkcióval is rendelkezik.
Az Android Beam az NFC adta lehetőségeket használja ki: bármely Android telefonra könnyedén lehet adatokat küldeni, hasonlóan, mint Bluetooth-on, csak jóval egyszerűbben, a két telefon összeérintésével. Alkalmazások és játékok futtatása közben közvetlenül az Android Market-re viszi a felhasználót.
A People alkalmazás a Contacts továbbfejlesztett változata. Lényegében a telefonkönyvben található az összes kapcsolat minden szociális hálókon megosztott adata elérhető egyetlen helyen. A telefonon akárhol egy személy fényképére kattintunk, megjelenik egy "kártya", ahonnan az öszes elérhetőségén keresztül üzenhetünk neki. Ráadásul lehetőség van az asztalra helyezni közvetlen hívó gombokat is adott emberekhez.
A telefon alkalmazásból közvetlenül le lehet játszani a hangposta üzeneteket, manipulálni lehet velük, valamint a Quick Response segítségével előre megadott üzenetek közül küldhetünk hívás elutasításakor rövid üzeneteket.
Bátran kijelenthetjük, hogy az Ice Cream Sandwich és a Galaxy Nexus beváltotta a hozzá fűzött reményeket. Az új Android pedig natívan biztosít olyan funkciókat, melyekhez eddig alkalmazások tömkelegét kellett telepíteni. Én személy szerint nem vagyok csalódott. Sőt. A Google és a Samsung alaposan kitett magáért, és tényleg mindent elkövettek, hogy a felhasználók kényelmét maximalizálják.