Egy igazi forradalmár fejfájára: in memoriam Samsung Galaxy Nexus
Két évvel ezelőtt, nagyjából az év ugyanezen idején, a Google teljesen átfogalmazta azt, hogy mit jelent az Android. Az operációs rendszer teljes egészében átalakult, a zöld színt felváltotta a kék, megjelent a letisztult, azóta is páratlanul szép és intuitív Holo-felület, a hardveres gombokat felváltották a szoftveres vezérlők… Az Ice Cream Sandwich egy teljesen új fejezetet nyitott az Android életében, amit évről-évre egyre bámulatosabb újdonságok követnek. Azonban van egy harcos, aki mindezt elindította annak idején: a Samsung Galaxy Nexus.
Sajnos eljött az idő, amikor kénytelen vagyok ennek a fantasztikus telefonnak is nekrológot írni. Közeledve a második születésnapjához igazából nem jelent különösebb meglepetést, de a Google hivatalosan is feladta az utolsó kenetet a telefonnak. Azonban a GNex a maga korában rengeteg olyan dolgot hozott el az okostelefonok világába, ami miatt mindenképp az elmúlt évek egyik legkiemelkedőbb telefonja és megérdemel egy végső búcsúztatást.
A Galaxy Nexus volt az első telefon, amely 720p felbontású kijelzővel felszerelve érkezett, ami az akkor királynak számító Apple Retina kijelzőjével szinte azonos pixelsűrűséget kínált. Emberi szemmel gyakorlatilag nem volt különbség a két panel között, kivéve persze a méretet.
A 4.65”-os AMOLED panel egyben az utolsó is volt, amely a Nexus család telefonjait ékesítette a mai napig.
Szintén a Galaxy Nexus volt az első olyan telefon, ami teljes mértékben mellőzte a hardveres előlapi gombokat. Ezzel nem csak egy teljesen letisztult, futurisztikus külsőt kapott a teljes készülék, de véleményem szerint a nem rég megjelent ívelt kijelzőket megelőzően ez volt az egyik legjelentősebb és legszebb dizájnelem, amit bemutattak.
Szintén a futurisztikus külsőt erősítette az Android Ice Cream Sandwich-csel bemutatott Holo-felület is, ami egy teljesen letisztult, könnyen átlátható, teljesen intuitív és felhasználóbarát megjelenést kölcsönzött az operációs rendszernek - nem is beszélve arról, hogy az addig standardnek számító zöld színt teljes mértékben kékre cserélte.
Szintén a Galaxy Nexus volt az a telefon, amely szerintem azóta is egyedülálló módon 0 másodperces záridővel rendelkező kamerával lett felszerelve, aminek köszönhetően a gomb megnyomásának pillanatában azonnal el is készült a kép.
Az elsők sora azonban nem ért itt véget: szintén a Galaxy Nexus volt az első olyan Android, ami indukciós töltőt kapott. Ehhez egy dokkoló is járt, amibe csak nemes egyszerűséggel bele kellett tenni a telefont és azonnal el is kezdett tölteni anélkül, hogy be kellett volna dugni egyetlen kábelt is.
De a Galaxy Nexus volt az a telefon, amelyik visszahozta az értesítési LED-et is, ami azóta gyakorlatilag szintén standarddé vált a high-end telefonokban. Nem is beszélve arról, hogy az elmúlt két évben az egyetlen telefon volt, amelyik - habár csak minimálisan - ívelt előlappal lett felszerelve.
Biztos vagyok benne, hogy még számos dolgot fel tudnék hozni, amiben a Galaxy Nexus első volt és azóta nincs valamire való telefon az adott feature nélkül. Emellett számomra a kialakítása, a kijelző mérete és az egész megjelenés pont azt az ideális egyensúlyt képviseli, amit azóta sem sikerült egyetlen mai zászlóshajónak sem leköröznie. Még az LG Nexusainak sem.
Így a tegnapi nap során - bár várható volt - szomorúsággal töltött el, hogy a Google hivatalosan is véget vetett kis barátom pályafutásának. Nyilván ez közel sem jelenti azt, hogy itt a vég: biztos vagyok benne, hogy a fejlesztők még legalább két évig teljes odaadással támogatják majd a GNexet, főleg úgy, hogy a KitKat a gyengébb hardverekre lett kihegyezve.
Addig azonban álljunk meg egy pillanatra és emlékezzünk az okostelefonok egyik legnagyobb újítójára, a Samsung Galaxy Nexusra.
A frissítés elmaradásának másik oka, hogy a Galaxy Nexusban található OMAp chipsetet gyártó Texas Instruments azóta kiszállt a mobil iparágból és egyáltalán nem támogatja már a telefont, így nincsenek meg a szükséges driverek és állományok sem.