[FRISSÍTVE] Carrier IQ - mi ez, mit csinál, és aggódni kell-e?
A napokban robbant ki a botrány, miszerint számos gyártó - kifejezetten a szolgáltatók kérésére - beégeti a telefon magjába a Carrier IQ szoftverét, amely a használat során összegyűjti a teljesítményt, az esetleges hibákat, majd ezeket elküldve segíti a gyártók munkáját, hogyan javíthatnák a felhasználói élményt. Ez nem újdonság, hiszen ezek a funkciók minden telefonban elérhetőek és megtalálhatóak. Azonban a Carrier IQ szoftvere nem kapcsolható ki, és a felhasználó nem is tud róla, hogy fut a háttérben.
És ez még nem minden: a program minden egyes mozdulatot, billentyű leütést is eltárol. Természetesen titkosított formában, de az adatokat nem így küldi a szerverre. Dióhéjban így lehetne összefoglalni.
Egyes fejlesztőknek sikerült olyan programot írniuk, mely kimutatja, ha a cég szoftvere megtalálható a telefonon. Rootolt készülékek esetén akár el is távolítható, de a folyamat nem két lépéses.
Az, hogy alapból bekerül-e a telefon ROM-jába a CIQ, a gyártó döntése. A legtöbb cég állítása szerint ez a szolgáltatótól függ, azonban van pár készülék, amely biztosan "tiszta":
- Minden Nokia telefon
- Minden Windows telefon
- Minden Vodafone telefon
- Nexus telefonok
- Motorola Xoom
A botrány nem csak az Androidokat, de az iPhonet is ugyanúgy érinti, bár az Apple ígérete szerint az iOS 5 után már nem használják majd a programot.
Az, hogy Magyarországot érinti-e a probléma, jelenleg nem tudjuk, de felkerestük a 3 nagy szolgáltatót. Amint tudunk valami biztosat, természetesen közöljük.
Aggodalomra azonban nincs ok, hiszen, mint már említettem, a különböző gyártói felületek is ugyanezt a funkciót végzik másodállásban (pl. a HTC Sense).
FRISS
A Vodafone megkeresésünkre az alábbi választ adta:
"Ezúton szeretnénk biztosítani arról, hogy ügyfeleink adatbiztonsága kulcsfontosságú számunkra, ezért a Vodafone sem Magyarországon, sem más piacon nem használja a Carrier IQ nevű diagnosztikai alkalmazást, az nem található meg az általunk forgalmazott készülékeken."