Az olcsó iPhone szabadalma gyakorlatilag a Galaxy Nexus kópiája?
Az Apple igen kényes helyzetben van: sokak szerint elérte a piaci csúcsát, majd szépen lassan elindult a lejtőn. Ezt a részvények érétke is jelzi, valamint a tény, hogy ismét az Exxon a világ legértékesebb cége. Azonban a tőzsdecápák trükkjei mellett vannak jóval ésszerűbb magyarázatok is arra, hogy miért nem tud továbblépni az Apple, és hogy ez miért ad egyre nagyobb hátszelet az olcsó iPhone (gagyiPhone) pletykáinak.
2007-ben az Apple nagyot robbantott, amikor bemutatta az iPhonet. Amit utána mindenki "szégyentelenül elkezdett másolni", amiért ma a sz*rt is kiperelik a konkurenciából (pardon my french). Pár év alatt az iPhone kialakított egy kultuszt, amelyet sokan egyfajta fesőbbrendű életérzéssel azonosítanak és ezért akkor is megveszik a legújabb modelleket, ha a legnagyobb innováció egy extra sor ikon és 0.5" képátló.
A kultusz kialakulásához vezető úton azonban az Apple hosszú ideig vezető szerepet töltött be, már ami az innovációt jelenti - legalábbis ezt jó ideig elhitették a vásárlókkal, és bizonyos esetekben még igazuk is volt. Azonban az Android OEM-ek folyamatosan tolták a dollár milliókat a fejlesztésbe, aminek kösöznhetően a Samsung pár év alatt letaszította a trónról riválisát. És hogy mit csinált eközben az Apple?
"Szabdalmakat" védett le. Azonban most nem olyan szintű technológiai újdonságokra kell gondolni, mint például annak idején az első mobiltelefon elkészítése a Motorola részéről. Az Apple olyan szabadalmakat védett le, mint a swipe to unlock, vagy a fekete, lekerekített sarkú téglalap alakú eszköz, érintőképernyővel. Míg az elvakított tömeg ezt az innováció és a spanyol viasz védelmének látta, a zombi-apokalipszis túlélői pontosan látták, hogy mire megy ki a játék: bezsebelni mindent, majd perelni a konkurenciát.
Eközben persze jöttek az újabb és újabb iPhoneok, iPadek, azonban hardveresen már rég nem rendelkeznek semmilyen előnnyel az Androidok felett. Fejlődik az iOS is, de a legtöbb új funkció olyan, amit már évekkel korábban láttunk az Androidban - például a notification center vagy a widgetek. Az Apple már rég nem az a revolutionary, visionary cég, aminek a néhai Jobs titulálta. Az Apple ma egy prémium termékeket gyártó cég, aki saját OS-t és filozófiát követ. De semmi több. Nincs olcsóbb, budget kategória, csak a top. Ami sok szempontból nagyon jó - és mindenképp életképes filozófiának bizonyult eddig.
Azonban be kell vallanunk, a fejlődő országokban az iPhone drága. Nagyon drága. Nem engedheti meg magának mindenki, hogy megvegye évente a legújabb modellt, viszont a korábbival mászkálni ciki - az iNép körében pedig egyenesen nem is ember, aki nem a legújabb kütyüvel rendelkezik. A piaci részesedést azonban nem csak megtartani, de nüvelni kell. Viszont ha az embereknek nincs pénze - ésa legújabb dolgokat akarjuk nekik kínálni - le kell menni a budget kategóriába (vagy azt kell tenni, amit a Google a Nexus 4 esetén, de az Apple soha nem fogja feladni a profitot).
Személy szerint nem nagyon értem, hogy ezért miért kéne egy olcsóbb iPhonet is a piacra dobni, elvégre a régebbi modelleket ma relatíve olcsón meg lehet venni. Azonban az Apple legújabb szabadalma mégis arra utal, hogy lesz olcsó iPhone. Ami roppant egyszerűen fog kinézni, műanyagból lesz - és nem utolsó sorban a következő ékes példája annak, hogy a szabadalmi rendszer sz*r. És az Apple is ugyanolyan szégyentelenül "másol", mint azok, akiket emiatt perel.
Lássuk, pontosan mi is van a szabadalomban: egy eszköz, amely előlapján egyetlen kijelző található, hátoldalán egy kamera, níg a váz műanyag. Ó, helló Samsung Galaxy Nexus! Ja nem, ez egy Apple termék. Mea culpa, olyan nehéz manapság megkülönböztetni ezeket a telefonokat... Történelem óra!
A Samsung Galaxy Nexus 2011 októberében jelentették be, novembertől volt kapható. Az első Android, amin nem voltak fizikai gombok, az egész előlap gyakorlatilag egy kijelző. Eltelik négy hónap, és az Apple 2012. februárjában benyújta a fenti szabadalmi kérelmet, ami gyakorlatilag nem mást, mint egy Galaxy Nexus (a Nexus 4 nem fér bele teljesen, mert a hátlap üveg). Egy évvel később pedig megkapja a szabadalmat valamire, amit gyakorlatilag egy az egyben másolt.
Engem személy szerint végképp nem érdekel, hogy ha lesz olcsó iPhone, az úgy néz-e majd ki, mint a GNex. Az egy szép, formás telefon, a hardveres gombok teljes hiánya pedig egy sokkal letisztultabb megjelenést ad az egésznek - és a használatot sem nehezíti, sőt, szerintem még könnyíti is. Nézzen ki így az iPhone, bánom is én...
A problémám a képmutatás és a mértéktelen emberi hülyeség. Ha valóban az olcsó iPhonera vonatkozó "szabadalmat" látjuk fent, akkor elmondhatjuk, hogy az Apple a fekete téglalap után egy olyan dolgot is a magáénak tudhat, ami szintén triviális - és nem utolsó sorban szintén nem egy cupertinoi koponya világmegváltó ötlete. Szinte már látom magam előtt a slideokat, hogy mekkora revolutionary feature, miközben 2011-ben gyakorlatilag ugyanezért lehülyézték a Googlet és a Samsungot. Mára pedig valahogy mégis zseniális, forradalmi ötlet lett?
Mindenesetre mindeképp érdekes lesz látni, hogy idén mit húz elő az Apple a kalapból. Személy szerint már rég nem számítok semmi forradalmira, egy olcsóbb iPhone pedig illúzió-rombóló lenne a cég imidzsére nézve. De ha tovább akarnak nőni, valamit lépniük kell. Még akkor is, ha ettől Steve Jobs megint elkezd forogni a sírjában.