Android Mesterkurzus #1: Bootloader
A bootloader - nem csak az Android esetén - egy futtatható kód, amely az operációs rendszer előtt fut le, a bekapcsolást követően. Legegyszerűbben talán úgy magyarázhatnánk el, hogy ez tartalmazza a szükséges információkat és parancsokat az OS indításához. A bootloader erősen hardverfüggő, így minden egyes telefon, tablet, PC és laptop konfiguráció egyedi darabbal érkezik.
Mivel az Android alapvetően egy nyílt operációs rendszer, a kérdés jogosan merül fel, hogy bizonyos gyártók miért zárják le a bootloadert. Mint említettem, ez nem része az OS-nek, ez teszi lehetővé, hogy a telefon elindítsa az OS-t.
A gyártók általában szeretnék, ha az általuk előtelepített rendszert használnánk, amelynek nem csak a saját felület az oka: a lezárással tudják garantálni a különböző, szolgáltató által elvárt megszorításokat, valamint így mi sem tehetjük tönkre (brick) a telefont.
Tehát a zárt bootloader jó nekem, miért akarnám piszkálni?
Erre is számos indok van. A legkézenfekvőbb a főzött ROM-ok telepítésének lehetősége (pl. CyanogenMod), amelyek rengeteg extra funkcióval rendelkeznek, és nem utolsó sorban mentesek minden gyártói felülettől és trükközéstől. Valamint így lehetséges úgynevezett root (adminisztrátori) jogokat szerezni a rendszer felett, amely bizonyos programok futtatásához elengedhetetlen.
Hogyan nyithatom ki a bootloader?
Mivel minden telefon saját, egyedi bootloaderrel rendelkezik, ezért ez eltérő módszerekkel lehetséges. Ezeket a ROM-ok fejlesztői részletesen meg szokták adni.