Segíteni akart a Facebboknak, cserébe börtönbe küldték
Glenn Steven Mangham ma szabadult négy hónapos börtönbüntetését követően, amit a Facebook forráskódjának ellopásáért volt kénytelen letölteni. A hacker saját bevallása szerint soha nem publikálta, használta, vagy értékesítette a kódot - sőt, még a szociális háló munkatársainak figyelmét is fel akarta hívni a hibákra, biztonsági résekre. A bíróságon azonban nem értettek egyet a 26 éves férfi álláspontjával, ezért elküldték egy kicsit hűsölni.
A Facebook-nál működik egy úgynevezett White Hat Program, ahol a Mangham-haz hasonló hackerek “tanúvédelmi programba” kerülnek, és mindenféle legális következményektől mentesülnek. Steven azonban nem volt ilyen szerencsés, ugyanis a vezetőségnek nem tetszett, hogy csak három hét után közölte, hogy megszerezte az oldal forrását.
A történet 2011. április 27-én kezdődött az angliai Acomb-ban. Mangham két hétig törte az oldalt szoftverek tömkelegével, majd a Programming Challenge-en keresztül sikerült hozzáférést szereznie Stefan Parker (Facebook alkalmazott) fiókjához. A privilégiumok segítségével felnézett a belső szerverekre, ahol megtalálta a forráskódot, és készített magának egy biztonsági másolatot.
Három héttel később az FBI, valamint a brit rendfenntartó erők néhány tisztje letartóztatta. A nyomozás a Facebook saját állítása szerint 200.000 dollárba került, amit maga Mangham sem ért.
“Nem értem, mi került 3 hétbe és 200.000 dollárba abban, hogy megnézzék az Apache hozzáférési naplókat, megkeressék az IP-met, megvizsgálják a tevékenységem, majd a szolgáltatómtól elkérjék az adataimat.”
Akkor két hónapot követően ideiglenesen szabadlábra helyezték, amelynek az volt a feltétele, hogy nem internetezhet, valamint olyan eszközt sem birtokolhat, amely erre képes. Idén februárban újabb nyolc hónapos vakációra küldték, miután három alkalommal is elfelejtette tiszteletben tartani ezt az apró kérést.
Az ezt követő fellebezésnek ksözönhetően ismét csak két hónapig kellett nyaralnia.
Mangham saját blogján tett egy igen érdekes kijelentést, melynek közzéppontjában a Facebook-ot alapító Mark Zuckerberg áll. Különösen az a tény, hogy annak idején napjaink egyik legtöbbet érő bájgúnárja is hackeléssel kezdte “karrierjét”, amikor a Harvard diákokat tartalmazó adatbázisát törte fel, hogy megszerezze képeiket a Facemash-hez (ezt láthattuk a film elején, amikor részegen, óvodás módjára vadul kódolni kezdett, miután dobta a barátnője).