NFC-vel és PayPass-szal Magyarországon
Először talán a Nexus S megjelenésekor kerültem közelebbi viszonyba az NFC-vel, bár akkor még nem igazán tudtam, hogy pontosan mire is jó. Mire megkaptam a teszttelefont már sikerült pótolnom a hiányosságokat, de szomorúan tapasztaltam, hogy gyakorlatilag semmire nem tudtam használni itthon. A boltokban nem voltak NFC tag-ek, nem lehetett felvinni a kártyaadatokat és fizetni vele, szóval megint csak annyit láttam, hogy ez tök jó, de nem tudom kihasználni. Majd jött a Sziget, és a "metapass" fizetési rendszer a fesztiválokon.
Ezt követték az OTP PayPass karórás reklámjai, ami a nagyközönség számára is megmutatta, hogy pontosan hogyan és miként működik ez a dolog, és hogy ez miért is jó nekünk. Majd egy kis váltás, és az említett bank elkezdte mindenkinek a PayPass-os bankkártyák kiküldését (kérésre, megújítás esetén). Plusz hallottam még, hogy lehet kérni telefonra ragasztható matricákat is amik ugyanezt a célt szolgálják, de valahogy mindig megfeledkeztem róla.
Lényeg a lényeg, hogy ha nem is teljes pompájában, de szépen-lassan itthon is kezd(ett) elterjedni az NFC és a PayPass nyújtotta lehetőségek használata. Én olyan ember vagyok, aki utál készpénzt hordani magával, így a két kiflit is kártyával fizetem. Ez azért rendesen húzza az időt, főleg, ha valami galiba miatt többször kell bedugni a kártyát és a többi és a többi... Szóval az amúgy két mozdulat képes 5 perces műveletté dagadni. És ez az a pont, ahol a PayPass bejön.
A kártyát mindössze a leolvasóhoz kell érinteni, majd elhúzzuk, és bumm. Ki is fizettük, PIN kód sem kell, aprót sem kell számolni, visszajáróval sem kell foglalkozni. Nagyjából fele annyi időt vesz igénybe, mint ha próbálnánk megszabadulni az aprótól. Kivéve, ha az előadó nem tudja hogyan működik, és nekünk nem hiszi el, mit kell nyomkodnia. De ez egy másik kérdés, ez a boltvezetők feladata lenne egy tréning keretén belül.
Persze jogos a kérdés, hogy ez így biztonságos-e? Igen. Először is, EU-s törvény, hogy a pénztáros nem veheti el a kártyánkat a fizetéshez. Nekünk kell jelezni, hogy ilyen módon rendeznénk a dolgot, majd amikor szól akkor mi tartjuk oda a kártyát, és mi húzzuk el. Ő csak nézi. És őszintén szólva a legtöbb boltban, ahol gyakorlatilag csak az nem látja a PIN-kódunkat amikor beütjük, aki nem akarja, sokkal biztonságosabb megoldásnak tartom. Mindemellett 5.000 Forintos napi limit van rajta, már ami az ilyen fizetést érinti. Természetesen PIN-kóddal a teljes limitet elkölthetjük, de ilyen módon általában csak kis tételeket szoktunk fizetni. Összességében tehát gyorsabb, egyszerűbb, biztonságosabb.
Most pedig térjünk át a fesztiválokra. A Sziget, a Sound és VOLT esetén csak PayPass-os bankkártyával, illetve az ott váltható "metapay" kártyával fizethetünk mindenhol, készpénzt nem is fogadnak el. Odamegyünk a pulthoz, kérünk egy sört, odatartjuk a kártyát, és bumm. Ismét nem kell az apróval szenvedni, a visszajáróval, nincs elszámolás, nincs vitatkozás az eladóval... A sorbanállás pedig radikálisan csökken. Nagyjából 20 másodperc alatt le lehet tudni egy rendelést - ami hagyományos úton 3-4 percet is igénybe venne. Így pedig több idő marad szórakozni (kis matek: 8 sör ~ fél óra megtakarított idő).
Kivételesen roppant kellemesen csalódtam hazánkban, hogy egy technikai fejlesztést sikerült viszonylag rövid idő alatt és ennyire hatékonyan bevezetni. Személy szerint kötelezővé tenném minden boltban - a kártyás fizetés mellett -, a fesztiválokon és nagyobb rendezvényeken. Ha a részeg fesztiválozók tudják használni, a Piroska néni is tud farhátot fizetni vele. Ne álljunk meg félúton a fejlődésben!