Mobile World Congress 2018: bemutatta a világ első 5G-chipkészletét a Huawei
A Huawei bemutatta a világ első kereskedelmi hálózaton használható, ötödik generációs, mobilhálózati chipkészletét, amelynek segítségével a végfelhasználói berendezések – bel- és kültéri egységek, például routerek, hotspotok, okostelefonok – kapcsolódni tudnak majd az 5G hálózatokra. A Balong 5G01 chipkészletet használó eszközök akár 2.3 Gbps sebességű letöltésre is képesek lesznek, így a felhasználók a VR videók és játékok élményeit is élvezhetik, műsorokat pedig másodpercek alatt tölthetnek le. A Huawei, amely 2009 óta közel 600 millió dollárt fordított az 5G-vel kapcsolatos kutatás-fejlesztésre, a Balong5G01 használatával az első olyan vállalat lesz, amely end-to-end 5G megoldásokat kínál hálózatain, készülékein és chipkészleteiben egyaránt.
Az 5G és virtuális valóság az otthonunkban is
A barcelonai Mobile World Congress kiállításon bemutatott Balong5G01 a világon az első 5G-képes, végfelhasználói eszközökbe gyártott chipkészlet, amely az ötödik generációs (5G) hálózatokra fejlesztett, 3GPP távközlési szabványon alapul. Az eszközt végfelhasználói berendezésekhez (CPE - customer-provided equipment), így például mobilhálózati, kültéri hotspotokhoz és beltéri lefedettséget biztosító egységekhez, routerekhez, okostelefonokhoz lehet majd használni. A berendezések a chipset segítségével képesek lesznek a vezeték nélküli 5G kommunikációra, és ezzel akár 2,3GBps sebességű letöltésre. A felhasználók számára a hálózat gyorsasága lehetővé teszi a VR (virtual reality – virtuális valóság) videók és játékok zavartalan használatát, és segítségével másodpercek alatt tölthetnek le különböző, több órás műsorokat is.
Nagy sávszélesség, villámgyors letöltés
A Balong5G01 chipkészlet minden frekvencián támogatja az 5G kapcsolatokat, beleértve a sub-6Ghz-et és a millimeter wave-t (mmWave) is, így teljes 5G megoldásokat kínál. Az alacsony frekvenciájú 5G CPE apró és könnyű, 4G-s és 5G-s hálózatokkal is kompatibilis, letöltési sebessége pedig elérheti a 2Gpbs-t is. A magas frekvenciájú 5G CPE belső téri és külső egységekben is elérhető. A Balong 5G01 használatával a Huawei a világon elsőként kínál end-to-end 5G megoldásokat hálózatain, készülékein és chipkészleteiben.
A jövő technológiája már létezik
Richard Yu, a Huawei Fogyasztói Üzletágának vezetője szerint az 5G technológia a következő lépés afelé, hogy egy olyan világban élhessünk, ahol az emberek, járművek, otthonok és készülékek teljes összeköttetésben állnak egymással. Yu kiemelte, a vállalat elkötelezett a jövő technológiáinak támogatása iránt: „célunk, hogy egy érett 5G ökoszisztémát alakítsunk ki, az összekapcsolt járművektől és okosotthonoktól kezdve az AR ⃰/VR-ig vagy a hologramvideókig, annak érdekében, hogy fogyasztóink élvezhessék egy valóban összeköttetett világ előnyeit, ami megváltoztatja, hogyan kommunikálunk egymással és osztunk meg dolgokat”, tette hozzá.
Egymillió összekapcsolt készülék négyzetkilométerenként
Az új 5G hálózatok eddig nem látott mértéket szabnak a gyors sebességnek, a nagy sávszélességnek és az alacsony késleltetésű vezeték nélküli kapcsolatoknak. Letöltési sebességük elérheti akár a 20 Gbps-t, egy négyzetkilométeren akár egymillió készüléket is képesek támogatni. Az 5G megnöveli az összekapcsolható készülékek számát és a közöttük megosztható adatok mennyiségét. A Huawei Fogyasztói Üzletága olyan készülékstratégiát alakított ki, mely biztosítja a felhasználó számára az 5G nagy sebességű, alacsony késleltetésű, nagy csatlakozási képességeiből származó előnyöket. Ebbe a stratégiába beletartoznak például az okostelefonok, táblagépek, az ipari modulok és más készülékek, melyek összekapcsolják az embereket otthoni készülékeikkel, járműveikkel.
600 millió dollár kutatás-fejlesztésre
Az új eszköz bejelentése mérföldkőnek számít a gyártó vezeték nélküli aktivitást fejlesztő tevékenységében. A Huawei 2009 óta 600 millió USD értékben fektetett be az 5G technológia kutatás-fejlesztésébe, ahol olyan területeken mutatott az utat újításaival, mint a hálózati architektúra, a spektrumhasználat és más területek. A vállalat több mint 30 globális telekommunikációs szolgáltatóval fogott össze, többek között a Vodafone-nal, a Softbank-kal, a T-Mobile-lal, a BT-vel, a Telefonica-val, a China Mobil-lal és a China Telecom-mal, és 2017-ben kezdte el tesztelni 5G kereskedelmi hálózatait partnereivel. A Huawei tavaly szeptemberben a Deutsche Telekommal együttműködésben már működésbe helyzete Európa első, szabványositás előtti 5G-s kapcsolatát Berlin központjában kereskedelmi mobilhálózaton, 2018-ban pedig készen áll arra, hogy bemutassa az első 5G-s kereskedelmi hálózatot.
⃰AR – augmented reality, kiterjesztett valóság