Megújúlt a zzEPG, az elektronikus műsorújság
A zzEPG egy magyar fejlesztésű, teljesen ingyenes, elektronikus műsorújság, mely több, mint 160 különböző tévécsatorna műsora között teszi lehetővé a böngészést. A program a tvmusor.tv oldalról tölthető le, és pár, egyszerű lépés után azonnal használatba vehető. A továbbiakban egy step-by--step bemutatóval egybekötött teszt következik.
Első indításkor egy login képernyő fogad. Bevallom őszintén, az ablak felső részére elhelyezett, halványszürke szöveg, mely közli velem, hogy új felhasználóként csak ki kell töltenem a három mezőt, nem tűnt fel, így egyből a honlapon kerestem a Regisztráció menüpontot. Ezt talán kicsit jobban ki lehetne emelni, de végülis hamar megtaláltam. Beírjuk a kívánt felhasználónevet, jelszót, e-mail címet, és már mehetünk is a következő lépésre.
Első indításkor a program figyelmeztet, hogy töltsük le a legfrissebb adatbázist. A gombra rákattintva ez kb. 20-30 másodpercet vesz igénybe. Nem kell megilyedni, a frissítés után ugyanúgy megjelenik a gomb, de nyugodtan lépjünk tovább, ha lefutott a folyamat.
A második ablak a Csatornacsoportok létrehozásának lehetőségét kínálja fel. A funkció segítségével saját kategóriákba sorolhatjuk a különböző adókat - pl. zenei, sport. A program alapértelmezésben több ilyen csoportot is tartalmaz, melyek jól össze lettek szedve. Itt ismét kisebb problémába ütköztem, mely megint csak a GUI-hoz köthető. Új csoportot szerettem volna létrehozni, melybe a ténylegesen nézett csatornákat teszem bele. A törlő gomb mellett a képen nyíllal jelzett, halványan megjelenő kis dobozba kell belekattintani, majd beírni a kívánt nevet a saját csoportnak. Az első karakter leütésére megjelenik egy zöld "+" gomb, de egészen addig nehezen észrevehető. Miután hozzáadtuk, a jobb oldali oszlopból könnyedén beilleszthetjük kedvenc csatornáinkat annak kiválasztásával, majd a nyílra kattintással. Sajnos több csatornát sem a Shift, sem a Control billentyű segítségével nem lehet egyszerre kiválasztani.
A második menüpontban egyszerűen testre szabhatjuk, milyen esetekben és milyen gyakran emlékeztessen a program, hogy az általunk kiválasztott műsor hamarosan kezdődik. A Megjelenés, viselkedés menüpont alatt a Tray ikonra kattintásra megnyíló ablakot, valamint a program alapvető működését (buborék tippek, frissítések keresése, stb.) állíthatjuk be. A TV Támogatás segítségével megadhatjuk a programban, hogy melyik adó melyik hányas csatornán került tárolásra a készülékünkben, illetve tuner esetén automatikus felvételt is beállíthatunk.
Amennyiben nem megy 24/7 a számítógépünk, de szeretnénk, ha a program automatikusan felvenne minden kiválasztott műsort, úgy az A számítógép bekapcsolása menüpontban megadhatjuk jelszavunkat (ha használunk), majd a program a felvételeket a Windows Feladatütemező-höz hozzáadva elvégzi a többi munkát.
A Twitter menüpont alatt megadhatjuk Twitter fiókunk adatait, majd az OK gomb megnyomásával bezárul a Beállítások ablak (természetesen ez később még elérhető lesz a programból).
A következő lehetőség kedvenc műsoraink megadása. Több szempont alapján is kilistázhatjuk az éppen futó műsorokat, én jobbnak láttam kitörölni minden alapértelmezett lehetőséget. Bevallom, itt is ütköztem némi akadályba. Az Új feltétel-re kattintva megjelenik egy legördülő lista, ahol számos lehetőség tárul elénk. Én először a Csatornák közül kiválasztottam a saját csoportomat, majd ismét az Új feltétel-re kattintva a Műsornév opciót választottam. Itt véleményem szerint jobb lenne egy kis ablak, ahol beállíthatjuk, hogyan szeretnénk keresni, illetve mire. Amennyiben a hogyan-t szeretnénk változtatni, úgy a képen nyíllal jelzett feliratra kattintsunk rá. A mit beállítása egyszerűbb. A megjelenő "<Kattints ide a szerkesztéshez>" feliratra kattintva megadhatjuk a feltételeket. Sajnos a program az angol címekre nem hoz találatokat, ami szerintem komoly hiányosság. A keresési feltételek kipróbálásával megjelennek a találatok, vetítési időponttal és csatornával együtt. A jobb alsó sarokban található Mentés gombbal elmenthetjük a feltételek alapján kapott találatokat könnyedén.
Ezután el is kezdhetjük használni a programot. Első indításkor megjelenik a Vendégváró nevű ablak, ahol a program különböző funkciói vannak felsorolva, valamint mindegyikhez tartozik egy-egy rövid, szöveges leírás is. Amennyiben nem szeretnénk ezt az ablakot többet látni, a bal alsó sarokban lévő doboz bepipálásával elérhetjük ezt. Az itt látható lehetőségeket a tray ikonra jobb egérgombbal való kattintással is elérhetjük.
A Csatornafigyelő segítségével nyomon követhetjük kedvenc csatornáink aktuális, valamint hamarosan kezdődő műsorát. A címre kattintva egy kis menü jelenik meg, ahol különböző információk, illetve hivatkozások, lehetőségek találhatóak. Valamint láthatjuk, meddig tart még az aktuális műsor.
A Műsorfigyelő segítségével a különböző csoportokban található csatornák aktuális műsorait láthatjuk, egymás alatt felsorolva. Hasonlóan az előzőhöz, a címre kattintva itt is előugrik a korábban már bemutatott menü.
A Műsorújság kiválasztásával egy, a port.hu-hoz hasonló táblázatot kapunk, ahol a kiválasztott csatornák aznapi műsora látható. A címre kattintva itt is elérhető a korábban már említett menü. Az ablak jobb oldalán található csúszka segítségével könnyedén beállíthatjuk az időpontot, a program pedig automatikusan odaugrik a csatornák kínálatában az időponthoz. A csatorna nevére kattintva megjelenik a Csatornafigyelő. Az időcsúszka felett található +, illetve - gombok segítségével hozzáadhatunk, illetve elvehetünk a megjelenített csatornákból. A mellettük található jobbra, illetve balra nyilak segítségével könnyedén navigálhatunk a különböző adók között, melyet a kiválasztott csoport tartalmaz.
Az OnlineTV-k és Rádiók menüpont alatt számos, az interneten sugárzó adó műsorát tekinthetjük meg, illetve hallgathatjuk. A beépített program segítségével a zzEPG-n belül is tudjuk hallgatni a rádióadókat, melyek számos különböző stílust képviselnek. A tv adók nevére kattintva a program azok honlapjára irányít minket. Az ablak jobb oldalán egy kis chatbox is helyet kapott, ahol a többi felhasználóval, illetve a fejlesztővel is beszélgethetünk.
Az alsó négy lehetőség a program első indításakor felbukkanó lehetőségeket foglalja magában. Az egyetlen újdonság a Kedvencek vízjele, mely a képernyő jobb felső sarkában elhelyezett kis üzenetben jelzi, mikor kezdődik legközelebbi kedvencnek jelölt műsorunk.
Mindent összevetve a zzEPG egy nagyon hasznos kis program, melynek segítségével könnyedén számon tarthatjuk, mikor kezdődnek kedvenc műsoraink, illetve automatikus felvételt is beállíthatunk. A felhasználói felület véleményem szerint néhány helyen lehetne jobb, pár dolog kaphatott volna kiemeltebb megjelenítést, de kb. 10 perc alatt bele lehet tanulni a program használatába. A különböző lehetőségeknek köszönhetően könnyedén állíthatunk be emlékeztetőket, valamint a Goole Calendar-ba való pár kattintásos felvitelnek köszönhetően SMS értesítést is kaphatunk, ha kezdődik egy-egy műsor, amiről nem szeretnénk lemaradni.