Bemutatkozik a GNOME 3.20: Delhi
Megérkezett a GNOME 3.20 a GNOME 3 legújabb verziója, és a GNOME közösség 6 hónapnyi kemény munkájának eredménye. Jelentős új szolgáltatásokat tartalmaz, valamint számos apró javításokat és továbbfejlesztéseket. A kiadás összesen 28933 módosításból áll össze, amelyet nagyjából 837 hozzájáruló készített.
A GNOME (GNU Network Object Model Environment) egy grafikus felhasználói felület Linuxhoz és egyéb Unix-szerű operációs rendszerekhez.
Megerőltetés nélküli operációs rendszer frissítések
Mindig is lehetséges volt szoftverfrissítéseket telepíteni a Szoftver alkalmazáson keresztül. Azonban a 3.20-tól lehetőség van az operációs rendszer új főverzióira történő frissítésre is. Ez az első alkalom, hogy a GNOME ezzel a képességgel rendelkezik, és ez azt jelenti, hogy többé nincs szükség új telepítést végeznie vagy egy parancssori eszközt használnia a disztribúciója következő verziójának beszerzéséhez.
Elérhető a Wayland
A Wayland a következő generációs megjelenítési és beviteli technológiája GNU/Linuxon. A 3.20-nál elkészült funkciók közé tartozik a kinetikus görgetés, a fogd és vidd, az alkalmazások indítási értesítései, a középső gombos beillesztés és egyebek. Ez a munka azt jelenti, hogy a felhasználók többségének a Wayland már most napi szinten használható élményt biztosít. Próbálja ki, válassza ki a bejelentkező képernyőn lévő fogaskerék alól a GNOME Waylanden lehetőséget.
Egyszerű és könnyű fényképszerkesztés
A 3.20-szal megérkezett a szerkesztés a Fényképekbe. Az új szerkesztési vezérlőelemek egyszerűek és könnyen használhatók. Egyik szerkesztés sem teszi tönkre a képet, így az eredeti fényképe megőrzésre kerül, és a változtatások visszavonhatók. A szerkesztési funkciók közé tartozik a levágás és forgatás, a színigazítás és a képjavítás. A művészi szűrők választása szintén elérhető. A legújabb Fényképek kiadása kisebb hibajavításokat és fejlesztéseket is tartalmaz.
Legyen a gyorsbillentyűk mestere!
A gyorsbillentyűablakok a GNOME alkalmazásokban lévő gyorsbillentyűk kitalálásának új módja. Számos GNOME alkalmazás rendelkezik gyorsbillentyűablakokkal a 3.20-nál, beleértve a Fájlokat, a Videókat, a Fényképeket, a gedit szövegszerkesztőt, az Építőt, a Térképeket és továbbiakat.
Gyors hozzáférés a médiavezérlőkhöz
A GNOME 3.20-szal a médiavezérlők mostantól beépítettek, és az értesítési- vagy óraterületen jelennek meg. Ez gyors hozzáférési módot biztosít az éppen használatban lévő zene- és videoalkalmazásokhoz. Akár egyszerre több médiaalkalmazás vezérlői is megjelenhetnek.
Az IRC frissítése
A 3.20 nagy kiadás volt a Polari, a GNOME IRC-alkalmazásának számára. Az előző kiadásban bevezetett internetes beillesztés-szolgáltatás funkció lényegesen továbbfejlesztésre került: amellett, hogy képes szövegblokkok beillesztésére a megosztáshoz, mostantól lehetőség van képek beillesztésére is közvetlenül a csevegésekbe annak érdekében, hogy az Imgur használatával megossza azokat. Ezen funkciók mellett a 3.20 egyéb kisebb változtatásokat is tartalmaz.
Letisztultabb Fájlok alkalmazás
A Fájlok alkalmazás rengeteg javítást és finomítást kapott a 3.20-nál. A keresésre különös hangsúlyt fektettek: a keresési szűrők átalakításra kerültek, és mérhetetlenül egyszerűbb és könnyebb használni azokat mint a korábbi verziót. A Fájlok tömörebb és könnyebben megérthető tulajdonságok párbeszédablakkal rendelkezik a 3.20-nál. Ez új beállításokat tartalmaz a végleges törlés megjelenítésére és szimbolikus link műveletek létrehozására, valamint a rekurzív keresési viselkedésre. A 3.20-ban lévő kisebb továbbfejlesztések tartalmaznak egy további nagyítási szintet a lista- és rácsnézetekben, nagyobb bélyegképeket, és a meghajtók hátralévő és elérhető területének megjelenítését az egyéb helyek nézetben.
Térképek: szerkesztés, nyomtatás, importálás
A Térképek új verziója rengeteg fejlesztést tartalmaz. A legfontosabbak ezek közül a következők:
- Mostantól lehetséges helyinformációk hozzáadása és szerkesztése az OpenStreetMap térképen.
- A felbukkanó helyablakok mostantól több információt tartalmaznak, mint például weboldalcímek és telefonszámok.
- Az egyéni rétegek lehetővé tesznek további térképrétegek hozzáadását az olyan gyakori térképezéshez használt fájlformátumok használatával, mint például a GeoJSON, KML és GPX.
- Nyomtatás az útvonaltervekhez.
- A Térképek mostantól használható térképképek létrehozásához PNG formátumban.
Újratervezett egér és érintőtábla beállítások
A beállításokban az egér és az érintőtábla beállításai felújításra kerültek, hogy letisztultabb és modernebb kinézetet adjanak. Az új felület gyorsabbá teszi azon beállítások megtalálását, amelyek fontosak az Ön számára: például az érintőtábla beállítások csak akkor jelennek meg, ha van érintőtáblája. A beállítások további magyarázata is rendelkezésre áll, mint például a természetes görgetés és az elsődleges gombbeállítások. Ezen változtatások részeként a dupla kattintás késleltetési beállítása áthelyezésre került az akadálymentesítési beállításokba.
Retro ügyességi szórakozás
A Kukacok is átesett egy fontos átalakításon ennél a kiadásnál! Az új verzió frissített grafikával rendelkezik, és vicces, retro ügyességi stílussal, beleértve a kis kukac ikonokat, amelyek azt jelzik, hogy hány élete van még hátra. Az új játékképernyő mellett a dicsőségtáblával való jobb integráltság teszi a játékot egyszerűbbé és vonzóbbá.
Kisebb dolgok
Szokás szerint sok más egyéb kisebb fejlesztés is található ebben a GNOME kiadásban. Álljon itt néhány ezek közül:
- A billentyűzet gombjai mostantól működnek repülőgépes mód, Wi-Fi és Bluetooth esetén, és látható visszajelzés jelenik meg annak egyértelmű közlésére, hogy mikor vannak használva.
- A Naptár gyors hozzáadás felbukkanó ablaka mostantól lehetővé teszi annak kiválasztását, hogy mely naptárhoz szeretné hozzáadni az eseményt. Az éves nézet megjelenése is továbbfejlesztésre került.
- A számítógépe MAC-címe mostantól véletlenszerűen maszkolva van, amikor Wi-Fi hozzáférési pontokat keres. Ez megakadályozza, hogy mások követhessék.
- A Tennivaló alkalmazásban az ütemezett nézetben lévő feladatok mostantól csoportosítva vannak a dátum fejlécek alatt. Egy új bővítményrendszer is bevezetésre került, amely lehetővé fogja tenni a Tennivaló számára, hogy kapcsolódhasson az internetes feladatkezelőkhöz.
- A Szoftver mostantól jobban használja a képernyőterületet: a nyitóoldalon lévő alkalmazások száma megnövekszik, hogy kihasználják az elérhető területet, és a telepített, frissítések és kategóriák nézetei jobban néznek ki nagyobb kijelzőkön.
- A jelölőnégyzetek és a választógombok mostantól apró animációkkal rendelkeznek, amikor kiválasztják azokat.
- Egy beállítás mostantól lehetővé teszi az akkumulátor töltöttségi százalékának megjelenítését a felső sávban. Ez a lehetőség a dconf szerkesztőben található meg az org ‣ gnome ‣ desktop ‣ interface ‣ show-battery-percentage alatt.
- Ha egy hangeszközt csatlakoztat (mint például egy fülhallgatót, fejhallgatót vagy mikrofont), és azt nem lehet azonosítani, akkor mostantól meg fogják kérdezni, hogy az milyen típusú eszköz. Ez egy olyan problémát old meg, amely megakadályozza a fülhallgatók és mikrofonok használatát számos Dell számítógépen.
- A Dokumentumok mostantól lehetővé teszi, hogy a dokumentumokat szerző, dátum vagy név szerint sorolja fel, és jobban néz ki, amikor a nézetek üresek.
- A Beállítások alkalmazásban a nyomtatási feladatok párbeszédablak frissítve lett egy letisztult, modern stílussal.
- A Gépek, a GNOME virtuális és távoli gépek használatához készített alkalmazása automatikusan létrehoz egy pillanatképet, miután egy virtuális gépet létrehoztak. Ez megkönnyíti a gép visszaállítását annak eredeti állapotára.
100%-os magyar fordítás
A Gnome magyar fordítócsapatának köszönhetően a 3.20-as kiadás teljes felhasználói felületét sikerült a kiadás napjára honosítani. A fordítók nemcsak a programokat, hanem a kapcsolódó dokumentációk több mint felét is feldolgozták már, így a legnépszerűbb programok súgófájljai szintén magyar nyelven olvashatók.
További részletek
GNOME 3.20 kiadási megjegyzések
Egyéb fejlesztések a GNOME 3.20-ban