Az ESC gomb története
Gondolkodás nélkül használjuk, általában az első mentsvárunk, ha valami gebasz történik, és szeretnénk használható állapotba visszatéríteni a számítógépet. Általában ezt szokta követni a Ctrl + Alt + Cipőtalp, amely ugyan több sikert szokott eredményezni, de kevésbé tesz jót a vas egészségének. A hosszútávon egészségesebb megoldást nyújtó, mára a billentyűzet állandó lakójává vált gomb eredete egészen az 1960-as évekig nyúlik vissza.
Bob Berner, az IBM programozója egy Bábeli-probéma megldásán dolgozott: különböző gyártóktól szárazó gépek kódok igazi kavalkádján keresztül kommunikáltak egymással. Eredetileg az ESC segítségével Bemer ezen kódok között történő váltást valósította meg, majd később, amikor standardizálták a kódokat, megkapta a ma jól ismert pánik funkcióját.
Ma talán a leggyakrabban - eltekintve a teljes képernyős játékoktól - a Ctrl + Shift + Esc kombó bevitelére használjuk, amellyel a feladatkezelő hozható elő jóval gyorsabban, mint a Ctrl + Alt + Del után, valamint jóval fájdalommentesebben, mint ha a cipőtalpat használnánk harmadik gombként.