Akár hét végére elérhető lesz a PlayStation Network
Mint ahogy a Sony korábban ígérte, a héten elérhetővé válnak a PlayStation Network, valamint a Qriocity bizonyos funkciói - többnyire a felhasználói adatokkal, valamint a megvásárolt tartalmakkal kapcsolatos részek. A hírek szerint az online játéktér helyreállítása is lehetséges a hét végéig.
A hibákért, valamint a hosszú leállásért a Sony minden felhasználó számára egy hónapig tartó, ingyenes Playstation Plus és Qriocity Unlimited hozzáférét biztosít, valamint egy eddig nem konkretizált, ingyenes PSN letöltést.
Bár jelenleg nincsenek konkrét adatok esetleges visszaélésekkel kapcsolatban, eddig csupán néhány ember jelezte, hogy gyanús tevékenységek folynak a fiókja háza táján. Persze nem tudni, pontosan hány felhasználót is érint az esetleges hitelkártya adatok megszerzése, de az is tény, hogy nem egyszerű több száz, ezer, esetleg több tízezer ellopott kártyát felhasználni.
A cég kijelentette továbbá, hogy azon játékosok, akik nem kívánnak többé a PlayStation Network, illetve a Qriocity hálózatán fiókot üzemeltetni, lehetőséget kapnak egy biztonságos “egérútra”. Azoknak, akiket valamilyen anyagi kár ért (kártya letiltása, új kártya igénylése) az eset kapcsán, a cég készségesen kifizeti a felmerülő járulékos költségeket - áll a sajtóközleményben.
Múlt hét pénteken a Sony külső szakértőket is bevont a nyomozásba, ezáltal javítva az esélyeket, hogy megtalálják a felelősöket. Az kétségtelen, hogy a számítógépes bűnözőket meg kell büntetni, de az sem kérdéses, hogy a cég háza táján is alaposabban szét kell nézni. A fő kérdés talán nem is az, hogy hogyan férhettek hozzá az adatokhoz, inkább az, miért volt ennyi adat elérhető ilyen “egyszerűen”.
A pletykák szerint nem csak elavult Apache szervereket futtatnak a cégnél, de nem megfelelő biztonsági szinttel rendelkező munkatársak is hozzáfértek a tűzfalakhoz. Az kétségtelen, hogy a személyes információkat nem védték eléggé. Habár a Sony tagadja, hogy a hitelkártyaszámok hozzáférhetőek lettek volna, a nyilatkozatok sorai mégis azt feltételezik, hogy azokat is sikerült megkaparintaniuk a hackereknek.
Egy hivatalos, független nyomozás, melyben az FBI is részt vesz, már megkezdődött, de várhatóan még sok időbe telik, mire valamiféle eredményt hoz. Ahhoz, hogy a károk mértékét bárki is megbecsülje, túl kevés információ áll rendelkezésre megbízható, hiteles forrásoktól.
A Sony-t a tények pontos ismeretének hiánya ellenére már beperelték (hasonlóan az Apple-höz), azonban, ha nem a technikai hibákra fókuszáltak, hanem a cég adatvédelmi hibáit kifogásolják, illetve a bizalmas adatok kezelésének módjait nehezményezik, akár nyerhetnek is.