Titánok harca II: Samsung Galaxy Note vs. Amazon Kindle Fire
Mai összecsapásunk két főszereplője közül a kihívó a Samsung Galaxy Note, mely 5.3"-os kijelzőjével a telefonok és a tabeletek határán helyezkedik el. Egyaránt használható e-book olvasónak, internetezésre, játékra, filmnézésre, mint egy tablet, mégis zsebre vágható. Ellenfele a már megjelent, bár hazánkban még nem kapható Amazon Kindle Fire, mely jelenleg a legolcsóbb, és talán legjobb választás, ha az ember praktikus Android tabletre vágyik.
Méretét tekintve egyik eszköz sem mondható kicsinek. A Note hatalmas előnye a Fire-rel szemben, hogy utóbbi elég erős Amazon integrációval rendelkezik, ennek megfelelően talán kevesebb szabadságot nyújt, mint a Samsung által gyártott társa.
A specifikációk területén viszont elég csúnyán elvérzik az Amazon új üdvöskéje:
Ahhoz, hogy a Kindle Fire árát ilyen drasztikusan alacsonyan tudják tartani, rengeteg kompromisszumot kellett kötni. Az OMAP 4430-as processzor maximum 1.2GHz-es órajelen tud üzemelni, de könnyen lehet, hogy ennél egy olcsóbb modellt választottak. Bár az igazat megvallva, a Note-ban található Exynos-nál a 4430-as jóval kisebb teljesítményre képes.
Természetesen a választásnál figyelembe kell venni a majdani fő felhasználási területet is: könyvolvasásra, illetve videók nézegetésére tökéletesen elég a Fire CPU-ja is. A különbség ott lesz szembetűnő, ha internetezni, illetve játszani kezd vele az ember.
A kijelző esetén viszont kiütéssel nyer a Note: a 7"-os ISP képe szép, de a Super AMOLED HD-val nem tud versenyre kelni. Nem csak a fogyasztás, de az olvashatóság is a Samsung malmára hajtja a vizet. Az élesebb kontrasztok, a sötétebb fekete, valamint a 75%-kal nagyobb PPI egyértelműen a Note pontjait növeli, még akkor is, ha e-book olvasásról van szó.
A méret egy fogós kérdés: vásárlás előtt nem árt letisztázni, mit is szeretne az ember. Tabletet, vagy telefont. Bár a Note maga jóval túlmutat a telefon kategórián, a Kindle Fire 7"-os mérete igen praktikusnak mondható a tabletek között. Ugyan zsebre nem lehet vágni, de kézben is könnyedén tartható. Ez már csak ízlés és egyéni igények kérdése. A Gorilla védőüveg azonban mindkét készülék esetén hatalmas piros pont.
Szoftveresen azonban a Note mindenképp jobb választás: kétségtelen, hogy a Samsung TouchWiz előtelepítve érkezik, de a Kindle Fire esetén az Amazon teljesen átvariálta a teljes felületet. Emellett csak a cég által választott alkalmazások letöltésére ad lehetőséget, saját Market-én keresztül Ezzel szemben a Note a teljes Android Market-et eléri, és néhány Amazon alkalmazás is telepíthető rá.
Amit mindenképp érdemes megfontolni
A Kindle Fire elsősorban e-book olvasó, mely multimédiás funkciókkal és web böngészési lehetőségekkel lett kiegészítve. Hasonlóan ellenfeléhez, a Galaxy Note is elsősorban telefon, de méretéből kiindulva már-már mini-tabletnek is használható, valamint nem szabad megfeledkezni az S-Pen-ről sem, amely további extra funkciókat nyújt számára. Telefon révén 3G antennával is rendelkezik, így a felhasználó nem függ nyílt WiFi hálózatoktól - ez mindenképp nagy előny.
Azonban a Note által nyújtott extra teljesítmény és lehetőségek extra pénzbe is kerülnek: míg a Kindle Fire 200 dollárért már beszerezhető (~43.000 Forint), és ezzel a legolcsóbb Android tablet a piacon, addig a Note ára várhatóan 5-600 dollár (~110-130.000 Forint) körül lesz. Ez egy nagyon lényeges szempont, ám úgy gondolom, hogy aki egy jóval tartósabb, és ár/érték arányban jobb eszközt szeretne, az a Note mellett teszi le a voksát. Már csak azért is, mert ha a lehetőség adott, a játékok, valamint a böngészés is hamar a mindennapi használat részévé válnak - ilyenkor pedig az extra teljesítmény és erőforrások mindig jól jönnek.