Mindenkit lesöpör az új Exynos
A Samsung közzé tette legújabb SoC-jának, az Exynos 5250-nek technikai paramétereit. Az első Cortex-A15-ös architektúrára épülő chipset neve hivatalosan Exynos 5 Dual lett, és a részleteket olvasgatva el sem merem képzelni mi lesz, ha megduplázzák a magok számát. De ennyire még ne szaladjunk előre, hiszen az új monstrum a 11.8"-os tablettel debütál majd, amelyről korábban már szintén megemlékeztünk.
Az előzetes pletykákkal ellentétben "mindössze" 1.7GHz-en pörög a két CPU, a grafikus teljesítményről pedig a Mali T604-es GPU gondoskodik majd. Ezek mellett OpenGL ES 3.0, OpenCL 1.1 full profile, WXQGA felbontás és Wi-Fi Display támogatást is kapott. Ha ez még mindig nem lenne elég, 12.8 GB/s-es memória sávszélességgel is bír, amit a két portos, 800MHz-es LPDDR3 RAM támogatással értek el Sammy-ék. Ja, és 60FPS-sel képes 1080p videót feldolgozni.
Nézzük meg egy kicsit részletesebben, hogy mivel is készülnek ismét lesöpörni a vetélytársakat Dél-Koreából.
Figyelem: hosszú és technikai kifejezésekkel teli írás következik. Ha nincs kedved, időd vagy türelmed végigolvasni, ugorj a rövidített változathoz! :)
Cortex A15
A Cortex A15 az ARM processzorok új generációja, amely a jelenlegi high-end, A9-es architektúrára épülő SoC-ket készül leváltani. Elsőszámú ellenfele a Qualcomm Snapdragon S4, mely szintén a legújabb, Krait architekúrára épül, azonban az Exynos mindig jobb teljesítményt tudott nyújtani. Nem volt ez másképp az A9-es SoC-k esetén sem. A Qualcomm processzorainak egyetlen előnye az volt, hogy mindig ők voltak az elsők a piacon az újdonságokkal, azonban a Cortex-ek megjelenésükkor mindig felülmúlták azokat.
Még idén várható azonban a 4 magos S4 Pro is, mely 1.5GHz-en fog ketyegni. Az Exynos 5 Dual valószínűleg az egy szálon futó alkalmazások esetén jobban fog teljesíteni ennél is, azonban a több szálas versenyben érthető okokból a Qualcomm processzora jön majd ki nyertesen - egészen addig, amíg az Exynos 5 Quad meg nem jelenik.
Mali T604
Az Exynos 5250 egyik legjobb húzása, hogy nem csak a processzor lesz következő generációs, de a benne található grafikus motor is. Mivel mindkét chipet az ARM tervezte, így az integráció és együttműködés jóval szorosabb, mint az "összetákolt" párosítások esetén. Emellett a cég csak egyszer változtat a GPU architektúrán minden 5 évben, így a Mali T604 remek irányadó lesz a Midgard-alapokon nyugvó grafikus processzor, hogy mire számíthatunk a jövő okostelefonjaitól.
Az OpenGL ES 3.0 támogatásnak köszönhetően a fejlesztők jóval látványosabb játékokat készíthetnek majd, amelyek egyesek szerint a mai konzolok grafikáját is felülmúlják majd. Az OpenCL-nek köszönhetően a fejlesztők szintén pontosabban tudják irányítani, hogy mit számoljon a GPU, ezáltal hatékonyabban használhatják majd ki a CPU erőforrásait is - nem utolsó sorban pedig ennek köszönhetően jóval gazdaságosabban bánhatnak majd az erőforrásokkal.
WXQGA kijelzők és a 12.GB/s memória sávszélesség
A 2.560×1.600 pixeles kijelzők négyszer annyi pixelt tartalmaznak, mint az Android tabletek manapság. A megfelelő megjelenításhez tehát rengeteg energia kell - bár még mindig nem 1.21GW -, amely nem csak egy erősebb GPU használatát jelenti. Szükség van gyors memóriavezérlésre is, hogy a nagy felbontású adatokat minél hatékonyabban és gyorsabban száguldjanak a kijelző felé. De nézzünk egy kis matekot.
Ahhoz, hogy 24-bites nyers adatot 60FPS-sel jelenítsen emg egy eszköz 2.560×1.600 pixeles felbontáson 1GB/s memória sávszélességre van szükség - és ez csak a kijelző. Ehhez jön még a felület, az ikonok, és máris 8GB/s igénynél járunk. Ami még mindig csak az effektív sávszélesség, így a 80%-os kihasználást figyelembe véve máris 10GB/s-re ugrunk. Mivel mindig szükség van egy kis tartalékra, így az Exynos 5 Dual 12.8GB/s teljesítményre képes, ezzel garantálva a kényelmes és folyamatos megjelenítést az adott felbontás mellett.
Természetesen felmerül még egy kérdés, méghozzá a fogyasztásé: egy ilyen felbontású kijelző jóval több energiát él fel, mint alacsonyabb felbontású barátai. Ezt nem csak a hatékonyabban gazdálkodó chipsetekkel lehet kompenzálni. Az Exynos 5 Dual egy úgynevezett PSR móddal is rendelkezik, amely a statikus tartalmakat 20× kevesebb energia felhasználása mellett jeleníti meg, mint mondjuk a videókat, játékokat. Ezek közé nem csak a képek tartoznak majd, de az ebook-ok, weboldalak is.
1080p videó és 60 FPS, Wi-Fi Display és VP8 dekóder
FullHD felbontású videót 60 képkockával rögzíteni talán kicsit overkill, de lejátszáskor a sztereoszkópikus 3D tartalmak megjelenítéséhez kapóra jön majd. Amennyiben van otthon elfekvőben egy-két 3D szemüveg és film, nem jelent majd akadályt a TV-re streamelni az adott tartalmat a tabletről, és élvezni a 3D élményt. Az Exynos 5205 az első chipset, amely képes lesz erre.
A Wi-Fi Display segítségével közvetlenül lehet az eszközön található tartalmakat a TV-re streamelni. A chipsetnek azonban egyszerre kell dekódolnia és kódolnia az adatfolyamot, ami jelentős memóriaigényt jelent. A 12.8GB/s-es sávszélesség azonban több, mint elég lesz ahhoz, hogy minimum 30FPS-sel tegye meg mindezt.
Szintén elsőként áll a sorba a VP8 kodek használatával, mely lehetővé teszi a FullHD videók dekódolását 60FPS-sel. A Google által fejlesztett kodekkel szembeni ellenérvek egyik sarkalatos pontja volt, hogy a H.264-et már számos chipset támogatta hardveres gyorsítással is.
USB 3.0
Az új szabvány segítségével az Exynos 5 Dual az első SoC, amely lehetővé teszi az Android világának az 5Gbps sebességű adatátvitelt - ez tízsszer gyorsabb, mint amit ma az USB 2.0 segítségével elérhetünk. Emellett lehetőséget biztosít majd különféle perifériák csatlakoztatására is, így külső háttértárak, billenytűzetek, vagy akár LTE modemek használata is lehetséges lesz majd USB-n keresztül.
Az Exynos 5 Dual lesz az Android világ titánja az elkövetkezendő hónapokban, a legerősebb elérhető CPU-val és GPU-val. Jövőre számíthatunk 4 magos változatra is, azonban addig garantáltan a Samsung új üdvöskéje lesz a mobil piac uralkodója lehetőségek és teljesítmény terén is.