Miért maradt a Samsung a PenTile kijelzőnél (ismét)?
Oh boy... Mintha csak tegnap lett volna, amikor az első pletykák elkezdtek keringeni a Galaxy Nexus-ról, valamint a PenTile technológiát alkalmazó kijelzőjéről. Ha azt mondom, hogy az éles teszt előtt eltemette a tech-világ 80%-a, finoman és kedvesen fogalmazok. Sajnos a PenTile és a Motorola régi, okádék kijelzői sokak fejében akaratlanul is egyet jelentenek, így egyrészt érthető volt az aggodalom, de a Samsung nem ugyanazt a kiosztást használja. És ez meg is látszik. Természetesen most, hogy az S 3 megjelent - szintén PenTile kijelzővel - ismét felkerült a lemezjátszókra a régi sláger. De nézzük, miért maradt Sammy az RG-BG kiosztásnál.
Először is, a Galaxy Note és a G-Nex is ilyen kijelzővel rendelkezik. Aki bármelyiket használta már, az tudja, hogy az égvilágon semmi gond velük. Természetesen a sas-szemmel, és beépített 800×-os optikai zoommal rendelkező szuper-emberek észreveszik a különbséget, de mi, földi halandók ugyan nem fogjuk. Na de van technológiai oldala is a döntésnek.
Pár hete hívták fel a figyelmem egy érdekes "beszélgetésre" (vagy valami hasonlóra) az egyik hazai fórumon, ahol a Galaxy S 2 kijelzőjét, valamint a Super AMOELD Plus kijelzőben található kék pixelek gyors halálát ecsetelték - ezzel együtt pedig a Google "idióta" döntését, hogy az Ice Cream Sandwich-ben a zöld színt kékre cserélte. Miután a Samsung a legnagyobb és legsikeresebb partner, ez eléggé öngólnak tűnhet. Ugyanakkor ez a probléma az eladott eszközök mindössze 1%-ánál jelentkezik maximum, és Sammy készségesen kicseréli.
Az is elég változó, hogy ki hányszor találkozik vele: az ott olvasottak alapján volt, aki 2-3 havonta járt szervízbe, viszont a többség soha nem tapasztalta a jelenséget. Egy szónak is száz a vége, egyáltalán nem beszélhetünk általános problémáról. De tréjünk vissza a PenTile-ra.
Szemben a Plus-os AMOLED-del, a PenTile megosztott alpixelekkel dolgozik. Míg az előző esetén minden egyes képpont egy teljes RGB alrétegből áll össze, addig az utóbbi esetén a szomszédok osztoznak a zöld pixelen. Ez voltaképp azt eredményezné, hogy a megjelenített kép furcsa színezetű lesz, de mivel a sűrűség és a felbontás is kimagasló, az emberi szem nem fogja érzékelni. Plusz egy további extrát is hordoz magában.
Az említett probléma valós, tehát az AMOLED kijelzőkben a kék színű LED-diódák gyorsabban halnak, mint társaik - ismét, ez nagyon ritka és kevesek által tapasztalt jelenség. Mivel azonban a PenTile kiosztásban jóval kevesebb kék LED található, a kijelző legalább 18 hónapig ugyanolyan kifogástalan minőségben fog működni, mint amikor kicsomagoljuk és először bekapcsoljuk.
Persze még mindig lehet acsarkodni, hogy de hát PenTile és bla-bla... Meg kell mondjam, a való életben minden PenTile kiosztással szerelt AMOLED-del ellátott Samsung képe zseniális, éles, és élén színezetű. Minőségben megegyezik az S 2-ével, felbontásban pedig veri azt. Aki nem hiszi, menjen be egy szolgáltatóhoz, nézze meg, ha pedig kötözködni akar, vigyen egy nagyítót, és 800×-os nagyítással használja a telefont - de ez esetben az utcán is, 24/7.