Miben lódított az Apple az új iPad bejelentésekor?
Az új iPad - "varázslatos, négyszer jobb, mint a Tegra 3, Jézus második eljövetele - megint, bámulatos, csodálatos, blablabla...". pár napja ismét röpködtek ezek a szavak, és mint mindig, most is csoda, hogy nem szakadt rájuk a mennyezet. Oké, a varázslatossal mindenki egyet ért, elvégre ez tagadhatatlan. Még én is emeltem kalapomat a felbontás előtt, bár már akkor sejteni lehetett, hogy túladják magukat Cupertino-ban. De a lila felhőben senki nem olvasta volna el, miért mégsem annyira über alles az új iPad, ezért most következzen a nyers valóság. Ha tetszik, ha nem.
Kezdjük mindjárt az egyik kedvencemnél, a négy magos tabletnél, mert már itt kilóg a lóláb. Amikor informatikai eszköt veszünk (PC, telefon, laptop, notebook, tablet), a magok száma a processzor magjainak számára utal, nem a grafikus magokra. Természetesen Cupertinoban ezek a szabályok nem léteznek, de mivel mi a Földön lakunk, ezért az A5 processzorban található kettő, azaz kettő darab CPU még mindig egy két magos tabletté teszi az új iPad-et. Ha a grafikus magok számával mérnénk a dolgot, biztos vagyok benne, hogy a PC-mben duruzsuló 5670-es ASUS Radeon legalább 3-400-at dobna az amúgy 2-es számon, de ez most lényegtelen. Az új iPad két magos, deal with it.
A másik nagy kedvencem a 4x nagyobb teljesítmény, mint a Tegra 3. Drága Apple, kiváló a marketingetek, de idióták vagytok. Alapszabály: soha nem a direkt konkurenciát szóljuk le. Tehát, ha nem akarjátok, hogy az Nvidia odapörköljön az orrotok alá, legközelebb a "konkurencia legújabb négy magos chipsete" kifejezést használjátok. Bár tény, hogy a Tegra 3 rövidebb, és fájhat beismerni, hogy van konkurenciátok. Természetesen az Nvidia köszöni a kiemelt figyelmet. Na de lássuk, miért lóg ki a ló második lába is.
Lehet, hogy elméletben kétszer akkora teljesítményre képes az A5X chipset, de. Négyszer annyi pixelen kell megjelenítenie mindent. Do the math, és kijön, hogy a 4-szer akkora felületre a kétszer akkora teríték nem elég. Oké, most én is túlzok, de a lényeg érthető, azt gondolom. Míg az UI, és a rendszer szinten biztosan megállja a helyét a dolog, addig érdekes lesz látni, amint a játékok is elkezdik a natív, 2.048×1.536 pixeles felbontást ahelyett, hogy az 1.024×768-as anyagot nagyítanák fel.
Persze lehetne most mutogatni mindenféle teszteket és benchmarkokat, ahol az új iPad e-penise az egekig nő, de két dolog itt is lekókasztja a kedélyeket: egyrészt szintén sima upscale történt a tesztek során (720p teszt), nem a natív felbontással dolgoztak, másrészt ezek csak bizonyos funkciókat tesztelnek, nem a teljes élményt és használhatóságot. Amit a felhasználó kap, azt nem lehet benchmarkkal mérni (teljes mértékben).
És végül, de nem utolsó sorban, térjünk vissza hazai pályára, mert ott a legszebb a versengés. Bizonyára mindenki emlékszik, amikor az iPhone 4 Retina kijelzőt kapott. Hogy ne emlékeznék, elvégre akkor jött el Jézus másodjára, kb. a hatodik alkalommal. Arra valószínűleg már kevesebben emlékeznek, hogy az n+1-edik iPhone egy overclockolt PowerVR SGX535-ös GPU-t használt, amely a 3GS-ben is volt, csak abban alacsonyabb órajellel.
A feltételek tehát grafikailag az iPhone 4 malmára hajtották a vizet, azonban a nagyobb felbontás, és a <illesz be random Apple jelzőt> Retina kijelző miatt a 3GS nagyobb grafikus teljesítményre volt képes (benchmark tesztek alapján).
Összefoglalva tehát: igen, az Apple megint lódít. Bizonyára nagyobb lett a grafikus teljesítmény, az iPad 2-höz képest, de az is biztos, hogy nem verik oda 4x a Tegra 3-at. Ugyanúgy, ahogy az is biztos, hogy natív felbontáson a modern, vizuális oragzmushoz vezető játékok 3D grafikái eléggé meg fogják fektetni a hardvert. Mivel a CPU-ról hallgattak, ezárt feltételezzük, hogy az maradt 1GHz, míg a RAM 1GB lett. Itt mindkét részlegen elfért volna még egy 1.5×-ös szorzó, és akkor valószínűleg nem lenne probléma a dologból. Így viszont, meglátjuk.
Természetesen mindezen apróságok, jelentéktelen dolgok ellenére már most nem lehet előrendelni az új iPad-et. Felőlem aztán... Én mindenesetre azt tanácsolom, hogy akinek iPad 2-ese van, az várjon az iPad 4-re.