A Kinect jövője, mint hangszer
Nem sokkal tavaly novemberi megjelenése után a Kinect, a Microsoft nagysikerű, mozgásérzékeny szenzora az Xbox360-hoz, hackelésre került, így szinte automatikusan nyílt meg a lehetőség az eredetileg tervezett felhasználási kör óriási bővítésére. Eredetileg ugyan a Microsoft zárkózottan, már-már hörcsög módon reagált az eseményekre, mégis nagyon hamar elkezdett úgy beszélni új technológiájáról, mintha az mindig is “open by design” lett volna, sőt még némi lelkesedést és támogatást is mutatott az alternatív felhasználások irányában.
Aztán gyorsan fordítsuk a szót az elmúlt hétre, amikor a Microsoft egy megmozdulásával sokakat meglepett, de talán még többeket inkább újfent levett a lábáról. A bejelentés szerint ugyanis a felajánlják az SDK kártyát ingyen, nem csupán reklám célzattal, hanem díjként és elismerésként a fejlesztőknek és hackereknek, akik bátran kísérleteztek a Kinecttel “a találékonyság széleskörűségét és a fantázia mélységét” bevetve.
Nem meglepő módon az egyik első alkalmazás, mely a hackelt Kinectre készült a zenével volt kapcsolatos. Ez lényegében egy néhány mozdulaton alapuló MIDI kontroller hack volt, a KMIDIC, mely heteken belül megjelent egy leleményes hacker, Ben X Tan jóvoltából. Mivel azonban a hangszerek mindegyike megszólaltatása során a mozgásra épít, ezért könnyeden beemelhetők a Kinect lehetőségei közé. Így tett például a Theremin is, melynek opciói egy szintetizátor eszköztárát biztosítják egyszerű fizikális mozdulatokkal irányítva. A róla készült demonstrációs videó elárulja: itt bizony jó munkát végeztek a fejlesztők.
Az utóbbi hónapok során a Kinect zenés hack kínálata csak tovább bővült, finomodott és vált egyre speciálisabbá. Mostanra olyan csodák is akadnak, mint a mozgásvezérelt DJ készlet vagy a tökéletesen megszólaló léggitár. Ez utóbbi Chris O’Shea remekműve, melyet C++ -ban írt, openFrameworks és openCV használatával a képi megjelenítésnél, ofxKinect kiegészítővel és libfreenect vezérlővel Mac-en. Az újításokért rajongó és önmagában is újító, furcsa rock banda, a British Sea Power bejelentette: egy esemény során fellépésükön csak ilyen Kinect hackeket visznek színpadra.
És a jövő? A “véletlenül” oly’ nagy reklámerővel érkezett SDK kártya kiadás után lehetséges, hogy a Kinect képes lesz betörni a mainstream piacára, mint elsődleges zene (és video) vezérlő eszköz, főleg mióta megerősítést nyert az a hír, miszerint egy Windows verzió is a kártyákon van. Csakúgy, mint az okostelefonokra készült zenei eszközök esetében, itt is széles választékban nyílik lehetőség a hangszeres előképzettség nélküli zeneszerzésre és az egészen új módokon történő hanggenerálásra.
A Kinect hackeket övező lelkesedés máris magas hőfokon izzik. Elképzelhető azonban, hogy az SDK kártya kiadásával csak még intenzívebb lesz az érdeklődés. Remélhetőleg a Microsoft nem süpped vissza korábbi szűklátókörűségébe, így új technológiája betörhet a digitális média világába.