20 film, amelyet a világvége pánik sem ronthat el
Ami a majákat illeti, vehettek volna nagyobb táblát, amikor a naptárukat készítették. Illetve számolhattak volna a Doctor-ral, aki minden bizonnyal megment minket december 21-én. Esetleg az idegenekkel, akik gyarmatosítják bolygónkat - bár ez nem tűnik különösen vidám jövőnek. Akármi is történik decemberben, jó pár film akad, ami mindenképp feldobja az idei évet - ha végünk lesz, mint a botnak, ha nem.
És ami a legjobb az egészben, hogy az első Hobbit film is belefér még minden létező világvége elméletbe. De ne szaladjunk ennyire előre, kezdjük mindjárt januárban.
Amikor is, hasonlóan a Taken-hez, Liam Neeson-é a főszerep, ezúttal a The Grey-ben. A külföldi kritikusok minden tekintetben dicsérik a túlélő thrillert, mely Alaszkában játszódik, és Joe Carnahan rendezte.
A születésnapomat követően tér vissza a mozivásznakra Nicolas Cage, hogy ismét Ghost Rider-ként tündököljön. A Mark Neveldine és Brian Taylor álló őrült párosnak köszönhetjük például a Crank filmeket, vagy épp a Gamer-t (bár ez utóbbiról már megoszlanak a vélemények). Nyugodtan felkészülhetünk egy olyan Ghost Rider filmre, mely a Crank-ban megszokott, sokszor lehetetlen szögekből felvett jelentekkel, akcióval, és abszurd humorral lett megfűszerezve.
És ha már a földönkívüli gyarmatosításnál tartunk, John Carter barátunk márciusban tesz egy kis kiruccanást vörös szomszédunkra. A Pixar Andrew Stanton-ja által forgatott film az Avatar-ban is használt technológiát használja az idegenek életre keltéséhez, míg a címszereplőt Taylor Kitsch alakítja. Mivel a film rengeteg CG-t használ, és lassan egy éve renderelik, így a kissé gagyi előzetesek alapján még nem szabad temetni.
Továbbra is márciusnál maradva, és egy kissé harciasabbra véve a dolgokat, érkezik a Hunger Games. Bár az egésznek egy kicsit Battle Royal szaga van, a görögök óta nem igazán állt elő senki igazán eredeti ötlettel, így nyugodtan kijelenthetjük, hogy Gary Ross-nak minden esélye megvan, hogy a poszt-apokaliptikus történetet sikeresen vigye vászonra. Plusz a szereplők között olyan neveket találhatunk, mint Jennifer Lawrence (X-Men: First Class - Raven), Liam Hemsworth (Expendables 2), vagy épp Donald Sutherland.
Ugorjunk áprilisra, amikor ismét egy Luc Besson által kitalált sci-fi érkezik a mozikba - és igen, a francia rendező nem csak a Taxi filmekkel foglalkozott, de például a Fifth Element is az ő agytekervényeiben született meg. Bár az Escape from M.S. One elég béna címnek hat - összevetve az eredeti Lock-Out-tal -, az előzetesek alapján James Mather és Stephen St. Leger remekül koordinálták Guy Pearce-t a forgatások során. A történetben Pearce-t tévesen ítélik el kémkedés miatt, azonban ha sikerül az elnök lányát kimentenie egy űrben keringő börtönből, szabadon engedik. Könnyed délutáni űrséta, nemde?
Ó, és igen, elérkeztünk májushoz. Buffy. Toy Story. Dollhouse. Firefly. Dr. Horrible - akinek még mindig nem ugrott be a név, gyorsan szerezze be az említett filmeket, sorozatokat, és készüljön fel Joss Whedon-ra, valamint az Avengers-re! És Scarlett Johansson-ra, aki várhatóan egész idő alatt latexben feszít majd. Nyamm. De ne feledkezzünk meg a többiekről sem: Robert Downey Jr., Jeremy Renner, Chris Hemsworth, Samuel L. Jackson, Chris Evans, vagy épp Mark Ruffalo. Pont vége, mese lényege: valószínűleg az egyik legjobb cross-szuperhős filmnek nézünk elébe.
Aaaand... here come the Men in Black! Will SMith és Tommy Lee Jones, valamint a fiatal K-t alakító Josh Brolin ezúttal az idő alagútjain keresztül mentik meg bolygónkat a ránk támadó idegenektől (egy David Tennant vagy Matt Smith cameo pedig abszolút priceless lenne), ismét Barry Sonnenfeld rendezésében. Reméljük jobb lesz, mint a második film.
Júniust pedig egy klasszikus történet érdekes feldolgozásával kezdjük: érkezik Rupert Sanders kezei közül a Snow White and the Huntsman, amelynek első előzetese igazán ígéretesnek mutatkozott. És csak remélni tudom, hogy nem csak a kreatív vágás és szerkesztés eredménye volt. Ami pedig Kristen Stewart-ot illeti, minden bizonnyal elsöprő és fenomenális, érzelmekkel és földöntúli románcokkal dúsított történetre számíthatunk - na jó, komolyra fordítva a szót, ha ő a legszebb a vidéken, én mindenképp a gonosz királynőt választanám. A művésznőtől eltekintve azonban mindenképp ígéretesnek tűnik a film - a Mirror Mirror pedig már most temethető.
Egy héttel később a műfaj egyik atyja, Ridley Scott tér vissza a sci-fi világába. Az Alien-előtörténetnek számító Prometheus valószínűleg számos, az 1979-es filmben látott dolog eredetére fényt derít majd, és abban is biztos vagyok, hogy lélegzetelállító lesz.
Júliusban ismét a szuperhősök világába kalandozunk, de még maradunk Marvel-földön. Érkezik Marc Webb tolmácsolásában, és Andrew Garfield által megszemélyesítve Peter Parker története, a The Amazing Spider-man. Garfield oldalán a bájos Emma Stone-t láthajtuk majd, míg Ben bácsit Martin Sheen alakítja majd. Én személy szerint kíváncsian várom, mit hoztak össze a rebootra, mivel Tobey filmjeit maximum közepesre tudtam értékelni, legjobb esetben.
Július 20. And what does it mean? Rise! Yep, az év(tized) filmje végre itt van! Christopher "Epic" Nolan, akiről bátran kijelenthetjük, hogy korunk egyik, ha nem legzseniálisabb rendezője, elhozza nekünk trilógiájának befejezését, amely minden idők legjobb Batman-filmjének ígérkezik. A zenét ismét Hans Zimmer írja, a kamerák mögött az Oscar-díjas Wally Pfister, a szereplőgárda pedig zseniális. A sorokat írva jutott eszembe a rendező egy másik, szintén zseniális filmje, a Prestige, amelyben a varázslatot három részre bontja. A harmadik, a Prestige, ami az egész trükk lelke, és ez az a rész, ami a leginkább ámulatba ejt. És ha ez még mindig nem lenne elég, közel egy órányi, IMAX kamerákkal felvett jelenet - és nincs idióta utólagos 3D konvertálás. In Nolan We Trust.
Egy kis időutazással ugorjunk szeptember végére, amikor is Rian Johnson Looper című filmje kerül a mozikba. Az időutazós sci-fiben Joseph Gordon-Levitt és Bruce Willis ugyanazt a bérgyilkost alakítják. Kíváncsian várom, hogy a rendező hogyan kezeli a tér-idő íratlan szabályait, hiszen a bérgyilkos egyik célpontja jövőbeli saját maga.
Októberben Ruben Fleischer igyekszik megtenni azt, amit a Public Enemies-nek nem sikerült: a Zombieland rendezője ezúttal egy igazi, akció dús, lövöldözős gengszter-filmet készített, melyet valós helyszíneken forgattak Los Angeles szerte.
Még nem tudjuk ugyan, hogy a Cloud Atlas mikor kerül a mozikba, mindenképp érdekes filmnek ígérkezik. A történet öt szálon fut, öt különböző idősíkban, melyek közül az egyik a távoli jövő. Sajnos nagy titoktartás övezi a produkciót, de a szereplőgárda, valamint a rendezők és a történet alapján mindenképp ígéretesnek néz ki. A kamerák mögött Tom Tykwer mellett a Wachowski-testvérek irányítják a munkálatokat.
Fall. Skyfall. Daniel Craig ismét a 007-es szerepében - a huszonharmadik bevetést Sam Mendes rendezte. Az egyetlen dolog, amit tudunk a történetről, már most ígéretesnek hangzik: Bond lojalitása M felé komoly próbák elé néz, amikor [M] titkaira fény derül.
A szamuráj történetek rajongói sem maradnak ki idén a jóból: Carl Rinsch első filmjének főszereplője Keanu Reeves, aki a klasszikus japán történet, a 47 Ronin főszereplőjeként tűnik majd fel.
Mint már említettem, még a nagy világvége előtt érkezik az első Hobbit film is, melyet Peter Jackson rendez. A történet a Gyűrűk Ura eseményei előtt játszódik, amikor is Bilbó és a törpök elindulnak, hogy visszafoglalják Smaug-tól (a sárkánytól) a Lonely Mountain-ben található királyságot. Nem is beszélve a Gyűrű és Gollum első feltűnéséről sem.
És ha már világvége, nem is lehetne stílusosabban csinálni: december 21-én kerül a mozikba a World War Z - avagy a zombiapokalipszis története. A főszerepben Brad Pitt, a kamerák mögött pedig Marc Foster.
És végül, de nem utolsó sorban, egyik kedvenc elmebeteg rendezőm, Quentin Tarantino is visszatér a mozikba, méghozzá a Django Unchained-del. A spagetti-westernben egy rabszolgából fejvadásszá vált vadász igyekszik megmenteni feleségét egy szadista és zsarnok ültetvény-tulajdonostól. Ismerve a rendező eddigi filmjeit, ismét nem fogunk csalódni. Pláne, ha ránézünk a szereplőlistára.